Průzkum
Češi mají z aktivních sportů nejraději cyklistiku, plavání a běh
28.06.2018 17:30
Každý druhý Čech sportuje alespoň jednou týdně. Průměrná česká rodina utratí za sport ročně 10 500 korun. Češi mají z aktivních sportů nejraději cyklistiku, plavání a běh. Vyplývá to z průzkumu České spořitelny a výzkumné agentury Kantar CZ, které se zúčastnilo 1120 respondentů.
Alespoň jednou ročně usednou na kolo nebo obléknou plavky dvě třetiny a běžeckou obuv nazují dvě pětiny Čechů. Podobně velká skupina je těch, kteří posilují (38 procent), třetina si zajde na badminton, zabruslí si, zatancuje, zahraje stolní tenis a čtvrtina alespoň jedenkrát ročně lyžuje.
Více než polovina respondentů (52 procent mužů a 57 procent žen) se fyzické aktivitě věnuje alespoň jednou za týden. "Nejvíce aktivních sportovců je ve věku 18 až 29 let, mají vysokoškolské vzdělání a žijí v Praze nebo městě s počtem obyvatel nad 90 tisíc," uvedl manažer výzkumu v České spořitelně Marek Šubr.
"Češi jsou nadšení cyklisté, plavci a běžci. S nadsázkou by se dalo říci, že máme dobrý základ pro triatlon. Nebojíme se ale vyzkoušet i jiné sporty. Zatímco mladší generace ve věku 18 až 29 let má zkušenost průměrně se čtrnácti z nich, věková skupina od 50 do 70 let jich zkusila jen osm. To může souviset s větší otevřeností dnešní mladé generace ke zkoušení nových věcí, či s větší škálou možností, které se jim nabízejí," upozornil vedoucí výzkumu Kantar CZ Lukáš Macura.
Z deseti sportů, kterým se věnuje nejvíce Čechů, je nejdražší lyžování a snowboarding. V průměru vyjdou na 4670 korun za rok. Ještě dražší je jezdectví, kde roční náklady vycházejí na 35 tisíc korun a více. Nejméně finančně náročnými sporty jsou naopak stolní tenis a gymnastika, u kterých se roční výdaje pohybují pod 700 korun. Naprostá většina Čechů si vybavení na sport kupuje, čtvrtina si ho občas zapůjčí a dvě pětiny jej dostanou jako dárek nebo dědí.
Většina Čechů se při sportování obejde bez využití moderních technologií. Mobilní telefon s nainstalovanou aplikací pro měření výkonu používá necelá třetina sportovců. Se svými sportovními výsledky se alespoň občas pochlubí polovina z nich. Chytré hodinky nebo náramek má při sportovním výkonu upevněný na ruce 16 procent Čechů.
Na 72 procent Čechů fandí nějakému sportu. Téměř všichni fanoušci někdy podporují sportovce z pohodlí domova při sledování televize, další možnosti (například přímo na zápase nebo v hospodě s přáteli) vybrala vždy necelá třetina, všechny z nich jsou rozšířenější mezi muži a lidmi do 39 let.
Průměrný Čech, který fandí nějakému sportu, za to ročně utratí přibližně 1130 korun. Největší položkou v rozpočtu sportovního fanouška jsou přitom vstupenky na sportovní akce (650 korun) a účet za placenou televizi (360 korun), kterou si převážně kvůli sportovním přenosům pořídil. Za členství ve fanklubu utratí ročně 70 korun a za internetové přenosy 50 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.