Lid v. vláda
Číňané se začínají bouřit: Už nechceme jíst psy
21.04.2011 07:37
Když muž na dálnici v Pekingu zahlédl nákladní automobil nacpaný stovkami psů, neváhal a vyslal krátkou zprávu na internet, v níž prosil milovníky zvířat, aby mu pomohli přimět řidiče zvířata pustit. Zareagovaly dvě stovky lidí a zachránily tak psy před utracením a následným servírováním.
Lidé zablokovali náklaďák v mýtné bráně a drželi ho tam 15 hodin, dokud konečně nevyjednali, že psy pustí výměnou za 17 tisíc dolarů (asi 285 tisíc korun). Hodně ze zachráněných psů bylo dehydrovaných, zraněných či nakažených potenciálně smrtelnými viry. Nejméně 68 z nich muselo být hospitalizováno.
Videozáznam pořízený na místě ukazuje psy namačkané na kovové postranice vozu, štěkající a vyjící. "Tlačili se a mačkali na sebe, kousali se a prali a někteří byli zranění nebo nemocní," řekl Li Wej, manažer pekingské organizace Capital Animal Welfare Association a jeden z těch, kdo se na páteční záchraně zvířat podíleli. Přinejmenším jeden z psů podle jeho informací uhynul.
Čínská společnost se prokazatelně mění
Blokáda nákladního automobilu může být ještě významnější tím, co naznačuje o změnách v čínské společnosti za poslední desetiletí, kdy fantastický ekonomický růst vedl ke vzniku střední třídy s novým vnímáním a citlivostí. Majitelé domácích mazlíčků bývali v Číně druhdy vzácní, protože tohle komunistická strana odsuzovala jako buržoazní přežitek - a navíc si většina lidí nemohla dovolit držet psa či kočku. Obě tato zvířata se navíc tradičně jedla, ale jen v některých oblastech, proto páteční akce vyvolala debatu podtrhující střet mezi starými tradicemi a rozrůstajícím se hnutím za práva zvířat.
Jedním z příkladů tohoto střetu je policejní reakce na záchrannou akci. Policisté aktivistům oznámili, že blokováním dopravy porušují zákon, a dodali, že neexistuje právní důvod k zadržení nákladního automobilu, protože doklady k nákladu jsou v pořádku.
Reakce dobrovolníků, kteří se sjeli na pomoc psům, naznačuje sílící povědomí o právech zvířat v Číně i posun společenských postojů, řekl profesor sociologie Lu Jün-feng z Pekingské univerzity. "Psi byli historicky v Číně a Jižní Koreji na jídelníčku, zatímco v západních zemích byli milováni," dodal. "Ale jak se i v Číně lidé stávají lépe situovanými, mají peníze chovat psy, a když je chovají, vyvíjejí si k nim také city."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.