Skateboardy z různých druhů dřeva začal vyrábět Roman Januška ze Zlína. Dělá je z masivních prken, převážně jasanových, kombinuje je s ořechovým dřevem, používá dřevo ze švestky, třešně, višně, jabloně. "Postupně suším různá dřeva," řekl v sobotu na Zlín Design Marketu ve zlínském zámku Januška.
"Dělám je ve stylu prken, na kterých se začalo jezdit v Americe v 60. letech minulého století," uvedl Januška, který nejdříve vyrobil skateboard sám pro sebe. "Začal jsem ve 30 letech jezdit na skateboardu, když se mi narodil první syn, asi to byla nějaká krize středního věku. Postavil jsem si longboard, pak jsem si řekl, že menší skate je lepší," uvedl Januška, který zpočátku myslel, že udělá jen pár skateboardů.
Práce se dřevem jej však uchvátila, přestože je povoláním stavař. "Dřevo je krásné. Je to kontrast s tím, že všechny děti teď jezdí na plastových skateboardech. Právě proto jsem se do toho pustil," uvedl Januška.
Zpracovává špalky dřeva. "Nařežu fošny, které suším rok i dva. Čím pomalejší sušení, tím se to méně kroutí. Pak přijde na řadu opracovávání, nejdřív nahrubo, pak přířezy, z nich vyrobím laťky a buď nechám celý tvar v jednom, nebo to prolepím ořechem a vnikne nějaký vzor," uvedl Januška. Dřevo poté opracovává až po finální smirkování, skateboard je ošetřen přírodním olejem a voskem. Uprostřed má díru pro lepší uchopení a přenášení.
Januška pod názvem Samodílné skejty vyrábí různé tvary prken, dlouhé jsou mezi 50 a 60 centimetry. Dřevěné skateboardy unesou i dobře stavěného muže. "Stál na nich kamarád, který má 120 kilo, a bez problémů vydržely. Kdyby se přece jen náhodou zlomily, dají se aspoň dát do kamen," prohlásil Januška.