Výstavy, přednášky, dílny
Dům rybníkáře Netolického přilákal přes 15 tisíc lidí
17.01.2017 16:00
Za první rok existence přilákal Dům Štěpánka Netolického v Třeboni na Jindřichohradecku 15 320 návštěvníků. V objektu, kde sídlí Centrum třeboňského rybníkářského dědictví, pořádají Den otevřených dveří. Hlavní sezonní výstava letos připomene filmové studio Bratři v triku.
Dům patřil slavnému českému rybníkáři. Nyní nabízí stálou expozici o třeboňském rybníkářství, vedle toho krátkodobé výstavy, přednášky či tvůrčí dílny. Nejvíc lidí loni přilákaly výstava Adolfa Borna (přes 6000 návštěvníků) a fotografie a předměty z cest Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky (přes 3000 návštěvníků).
"Byli jsme velmi mile překvapeni, protože naším cílem bylo, aby Dům Štěpánka Netolického navštívilo alespoň pět tisíc lidí, a povedlo se nám docílit čísla přes 15 tisíc lidí," řekla Lucie Kukačková, koordinátorka aktivit Domu Štěpánka Netolického.
V tomto roce bude stěžejní letní výstava o studiu Bratři v triku, jež předloni slavilo 70 let, hodně se zaměří na rodiny s dětmi. Na podzim vystaví v objektu grafiky Oldřicha Kulhánka. Rybníkářství a vodohospodářství se stane tématem hlavní výstavy příštího roku, kdy uplyne 500 let od založení Zlaté stoky, což je je vodní kanál, který napájí třeboňské rybníky a který vznikl podle plánů Štěpánka Netolického (1460-1538).
O provoz domu se stará tříčlenný tým, letos hospodaří s rozpočtem 631 tisíc korun, což je zhruba o 200 tisíc více než loni. Dům číslo 89 na Masarykově náměstí je původně gotický. Výrazně ho poškodily stavební úpravy v minulém století, přesto je jednou z nejhodnotnějších staveb v historickém centru Třeboně. Město na rekonstrukci získalo grant ve výši 31 milionů korun, dům otevřelo loni v lednu.
Do konce února láká Dům Štěpánka Netolického na výstavu 650 let Rožmberků v Třeboni. Za vlády tohoto rodu se zde zakládaly nové rybníky, vzniklo opevnění, stavebně se proměnil zámek, rozvíjely se řemesla a cechy. "Výstava přináší i pohled do života obyvatel Třeboně. Připomíná, jak se oblékali, čím platili nebo jaké používali míry a váhy. Návštěvníci si mohou také prohlédnout repliky historického oblečení," řekl kurátor Augustin Kotil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.