Na seznamu UNESCO
Vlčnov na krojovém plese ukázal svého krále. Je to Španěl!
29.01.2017 07:55
Na ramenou členů své družiny byl v sobotu večer do zaplněného sálu kulturního domu ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přinesen jedenáctiletý Petr Španěl. Na tradičním krojovém plese se po boku chlapců a dívek narozených v roce 1999 poprvé představil jako letošní vlčnovský král. Jízda králů, kterou slovácká obec ožije na konci května, je od listopadu 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Nový vlčnovský král Petr převzal "královský úřad" od Šimona Pešla, který jel v čele Jízdy králů loni na jaře. Pestrobarevnou podívanou si dnes v kulturním domě nenechali ujít lidé z širokého okolí a příchod nového krále doprovázel potlesk, záblesky desítek fotoaparátů a mobilních telefonů. U stolu pak v kroji oblečený Petr seděl na vyvýšeném místě, aby všem bylo zřejmé, kdo je letos ve Vlčnově králem.
Petr se rozhodl zhostit role vlčnovského krále poté, co se o tom bavil s kamarády Ondřejem a Šimonem, kteří byli králi v předešlých letech. "Ondra necítil nohy a prohlásil, že netuším, do čeho jdu. Šimon si to užil a řekl, že to bylo úžasné, tak jsem to chtěl vyzkoušet. Taky si konečně můžeme zpívat: My tři králové jdeme k vám," řekl slováckému týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM jedenáctiletý Petr. Nový král pochází z rodiny, která má k folkloru blízko. Petr hraje na housle a jeho bratr na cimbál.
Králova máma Marie, která synovi Petrovi kvůli jeho čestné roli ušila vlčnovský kroj, na ples pozvala celou rodinu. "Bylo to jedním z důvodů, proč jsme nakonec na kralování Peťovi kývli. Příležitostí k setkání ubývá. Naposledy jsme se všichni sešli na naší svatbě a nechtěla bych, abychom se potkávali jen na pohřbech," uvedla Marie, která pracuje jako zdravotní sestra v uherskohradišťské nemocnici.
Petr bude mít letos nabitý program. Po krojovém plese absolvuje s družinou i Velikonoce či stavění máje. Vrcholem ale bude poslední květnový víkend a Jízda králů, na kterou se do Vlčnova každoročně sjíždějí desetitisíce lidí z širokého okolí i zahraničí. Král Petr pojede v čele průvodu na koni oblečený v ženském kroji a růží v ústech.
Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Její původ je podle některých výkladů v dobách, kdy spolu soupeřili chlapci při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Kromě Vlčnova se Jízda králů jezdí i na dalších třech místech Slovácka - v Kunovicích, Hluku a Skoronicích.
Najít krále je výsadou jinochů, kteří v daném roce dovrší 18 let. Obcházejí rodiny chlapců ve věku od deseti do 12 let a přemlouvají je, aby jim "daly syna za krála".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.