Tip na výstavu
Husitské muzeum v Táboře si připomíná 140 let existence
18.04.2018 21:00
Husitské muzeum v Táboře slaví 140 let od založení. Výročí si připomíná výstavou, jde o výběr z 54 podsbírek. Jedním z cenných předmětů je pravěká bronzová figurka malého kance, řekla kurátorka výstavy Lenka Zajícová. Ve sbírkách má muzeum asi 450 tisíc exponátů. Výstava potrvá do 2. září.
Táborské muzeum vzniklo jako historické muzeum, na popud učitelů z táborského gymnázia a hospodářské školy. Během let se jeho poslání rozšířilo o národopisné a přírodovědecké sbírky. "Přelomové období přišlo v polovině minulého století, kdy se hlavním zaměřením stalo husitství, které se dostalo i do jeho názvu," uvedla jedna z kurátorek Lenka Vandrovcová. Základem sbírek se stala sbírka 45 starožitností reálného gymnázia; dnes je ve sbírkách téměř 450 tisíc předmětů.
Na výstavě jsou exponáty z archeologických, historických a výtvarných podsbírek, pozůstalostí, numismatiky, fonotéky či filmotéky. Ve vitrínách gotického sálu Staré radnice jsou třeba pravěké bronzové náramky, sekery, vývrtky, v jednom zákoutí je napodobený měšťanský salon, v němž je nejvýznamnějším exponátem lenoška chaise longue z první čtvrtiny 19. století.
"Patrně nejvýznamnějším předmětem na výstavě je figurka bronzového kančíka z druhého století před naším letopočtem. Byla nalezena v roce 1869 při výstavě nových pivovarských sklepů v areálu hradu Kotnov. Do muzea se dostala až v roce 1903," řekla Zajícová. Malá figurka kance se otáčí na podstavci. Další vzácností ze sbírek, kterou ale muzeum nevystavilo, je hrnek Jana Husa, vystavený naposled při husovské výstavě v roce 2015.
Muzeum se v současnosti zaměřuje na husitskou éru a regionální dějiny. Loni koupilo například sbírku grafika Františka Peterky, dřevoryty, ex libris i dřevěné štočky, ze kterých umělec tiskl.
Zřizovatelem muzea je ministerstvo kultury. V letošním roce má Husitské muzeum rozpočet 46,07 milionu korun, z toho provozní příspěvek zřizovatele je 40,62 milionu. Součástí rozpočtu je letos mimořádná akce, stavební obnova bývalého kláštera číslo popisné 44, na nějž letos činí příspěvek 26,29 milionu korun, řekl ředitel muzea Jakub Smrčka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.