Učí zodpovědnosti
Indové vymysleli koš, který za vyhozené odpadky připojí k wi-fi
25.02.2016 10:45
Odpadky patří do koše, to přece ví každý. Ale ne každý tak činí, zvláště v Indii, což již dlouhá léta rozčilovalo dvojici bombajských podnikatelů. Rozhodli se proto přijít s vlastním řešením, jak donutit lidi odhazovat odpadky tam, kam patří. Vymysleli odpadkový koš, který vymění váš odpad za připojení k wi-fi zdarma, píše na svých internetových stránkách CNNMoney.
"Indie je zemí, kde lidé porušují pravidla," říká Rádž Désáí, spoluzakladatel firmy ThinkScream. "Vidíme to na silnicích, kde nikdo nejede ve svém pruhu. Vidíme to v tom, jak mají lidé v neúctě veřejné prostranství a vyhazují odpadky, kdekoliv se jim zachce." Désáí se proto se svým přítelem a spoluzakladatelem firmy Pratikem Agárvalem rozhodli změnit tento přístup a přišli s myšlenkou odměnit lidi za to, že vyhazují odpadky tam, kam mají.
Nápad se zrodil, když se oba zúčastnili v roce 2013 hudebního festivalu v Bengalúru, kde se jeden druhému ztratili a nemohli se dvě hodiny najít. Napadlo je, že by řešením bylo, kdyby lidé na takové události mohli zůstat připojeni. Navíc je otravovalo, že se všude válelo množství odpadků. Vymysleli proto koš, který pokaždé, když do něj něco vyhodíte, vás odmění připojením k wi-fi na patnáct minut zdarma.
Umělohmotný koš stojí zhruba 1470 dolarů (36 200 korun). Má LED obrazovku, a když do něj něco hodíte, objeví se na ní kód, díky kterému se můžete připojit k wi-fi. Ta funguje do vzdálenosti padesát metrů.
Podnikatelé se spojili s místní telekomunikační firmou a prvních šest košů představili na hudebním festivalu v roce 2014. Firma zatím umístila chytré koše pouze zkušebně na několika akcích a vysokých školách, Désáí však dodává, že se s nimi již spojily soukromé firmy a vládní úřady a zkoumají, zda by mohly být koše rozmístěné ve velkých městech jako Bombaj.
Právě Bombaj, kde Désáí žije, patří mezi největší producenty pevného odpadu. Podle loňské zprávy Národní akademie věd je pátým největším producentem odpadu na světě. Denně zde vznikne sedm tisíc tun pevného odpadu a velká část těchto odpadků skončí mimo popelnice a koše.
Désáí doufá, že brzy budou jejich chytré koše po celé Indii - v kinech, nákupních centrech, veřejných prostorách, ve městech i na vesnicích. "Je to jeden ze způsobů, jak pomoci změnit myšlení lidí v Indii. Doufáme, že nás nezpomalí byrokracie," dodává Désáí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.