Oblíbená sociální síť
Jak být hvězdou Instagramu? Nebuďte jedním z davu, radí expertka
12.10.2018 20:00 Rozhovor
Jak na Instagramu vydělat? Důležité je najít něco unikátního, co lidem nabídnete," říká Martina "Aki" Votrubová, marketingová specialistka se zaměřením na instagram.
Kolik si vydělá takový top český influencer?
Profil, kde máte přes 100 tisíc sledujících, už vás může hodně dobře uživit. Jde o desítky tisíc korun měsíčně. Na začátku června jsem pořádala konferenci Instameet, kde byla i mladá herečka Anička Kadeřávková (známá ze seriálu Ulice, pozn. red.). A my se jí tam ptali, jestli má větší příjmy z toho, že je herečka, nebo protože má přes 220 tisíc sledujících na Instagramu. A ona řekla: Jednoznačně Instagram.
Koho rádi sledují Češi a Češky na Instagramu?
Marešovi. Nejen Leoše, který má na Instagramu přes 650 tisíc sledujících, ale i Moniku. Že má na Instagramu tolik sledujících (250 tisíc, pozn. red.) není jen proto, že je to "ta od Mareše". Ona má neuvěřitelný cit pro estetiku a minimalismus, mohla by dělat selfíčka s našpulenou pusou a vypadalo by to skvěle. Dobře to dělají i modelka Jitka Nováčková či fotografka a cestovatelka Teru Menclová.
Jak si tedy mohu na Instagramu přivydělat? Řekněme, že nejsem žádná celebrita, ale studentka, která ráda cvičí jógu.
Důležité je najít něco unikátního, co lidem nabídnete. Ať už je to váš vzhled, příběh, který lidem vyprávíte, unikátní názory. Musíte si říct: A proč by měli lidé sledovat právě mě a ne milion jiných jóga účtů? Protože já u toho vypadám líp než ostatní, protože cvičím na zajímavých místech, protože zajímavě edituju fotky. Najít něco, co vás vypíchne mezi účty, které dělají něco podobného. Nebýt jedním v davu. A pak se z vás stane influencer a začnou se vám ozývat značky ke spolupráci.
A jak to funguje potom?
Jsou kampaně, kde se tzv. bartruje (z angl. slova barter - směnit), kdy dostanete ten produkt zadarmo a pak na něj uděláte reklamu. Ale nyní je trend takový, že se influenceři soustředí na to mít méně partnerů, ale dlouhodobých a dostávají za to finanční honoráře. Tak je to lepší, kdysi v tom byl trochu zmatek.
Proč?
Lidé měli tendenci sdílet, že nosí jeden týden boty Pumy a o týden později Reebooky. To opravdu není věrohodné.
Průzkumy říkají, že kvůli Instagramu vznikají pocity méněcennosti, úzkosti. Máte ten pocit, že nás svět Instagramu tlačí k dokonalosti?
Hlavně mladé holky si neuvědomují, že vidí jen špičku ledovce, že to není realita. Samozřejmě Instagram nám ty krásné účty často nabízí, protože si myslí, že nás to nejvíc zajímá. Asi je to pravda. Když si člověk udělá čas a trochu se v té síti prohraboší, může se tam i něco dozvědět, inspirovat se. Proto oceňuji účty, které mluví o tom, jak je to reálně. Třeba účet @zanormalniholky. A takové jsou dnes populárnější a populárnější.
Myslíte?
Jistě. Na českém Instagramu už se pomalu odvracíme od toho mainstreamového pozlátka, více přemýšlíme. Samozřejmě pořád tu jsou celebrity typu Kateřiny Kristelové, ale čím dál větší vliv mají běžní lidé, co mají nějaký příběh.
Zatímco Facebook ve světě stagnuje, Instagramu lidé dál přibývají, čím to je?
Lidi zjistili, že je na Instagramu zajímavější obsah než na Facebooku. Tam máme přátele, kteří často naši přátelé ani nejsou, je to jen síť známých ze školy či z práce. A jejich obsah nás často nezajímá, máme je tam jen ze slušnosti. Zatímco na Instagramu můžete klidně někoho sledovat bez ohledu na to, jestli on sleduje vás. A také zde lidé často sledují účty svých oblíbených značek. Každý Čech na Instagramu sleduje průměrně 16 značek, to je dost.
V čem ještě je Instagram lepší než Facebook?
Určitě je pozitivnější, možná až trochu sluníčkářský. Lidé mají větší tendence lajkovat příspěvky a neustále se tam vracejí. Instagram vidí u jakého typu obsahu trávíte nejvíce času, co lajkujete a komentujete a to vám pak nabízí. Ví moc dobře, co se vám líbí a co vás zajímá.
To zní až nebezpečně. Instagram tak o nás ví mnohdy víc než naše rodina.
Nebezpečný je hlavně proto, že je vysoce návykový. Když tam vidíme přesně to, co nás zajímá, vyvolává to v nás pozitivní emoce a nutí nás to se tam vracet. A co teprve s nástupem Stories - příspěvků, které za 24 hodin zmizí. Máme tendenci chodit na Instagram častěji, abychom o Stories našich oblíbenců nepřišli. Všechny sociální sítě jsou nadimenzované tak, aby vyvolávaly v lidech závislost.
A také závist, ne?
To je hodně o tom, koho sledujete. Ale samozřejmě se hodně koukáme na profily lidí, kterým závidíme. Protože je krásná, protože cestuje, protože má drahé kabelky. Někoho to motivuje, u jiného to vyvolává deprese. Každý si může určit, koho chce sledovat.
Co na Instagramu nyní frčí?
Dlouhodobě jsou to fitness účty. Modelky, cvičitelky fitness, krásné holky.
Takže prototyp instagramové hvězdy je krásná holka, která dělá fitness, cestuje, fotí, umí vařit...
Rozhodně. A nakupuje mimo velké řetězce, jen u designerů. Také má nějaký etický přesah: je veganka nebo mluví o sebelásce. Samozřejmě to už si z toho děláme trochu srandu, ale jsou to témata, která hýbou společností a Instagram tohle reflektuje.
Máte zkušenosti se správou instagramových účtů pro společnosti T-Mobile, Milka, Mattoni či Adidas. Když vás osloví takováto firma, co jí vlastně radíte?
Samozřejmě se bavíme o zvýšení prodejů a navýšení počtu followerů, ale co říkám klientům v první řadě je, že pokud chcete spolupracovat s influencerem, tak váš účet musí být atraktivní a vypadat hezky. Měl by mít nějakou vizuální strategii a vyprávět příběhy. Nejen: Tohle je náš produkt. Hezký, co. Kupte si ho. Ale přinášet něco navíc, aby lidé měli důvod ten profil sledovat. Je důležité lidi na profilu zachytit a pak s nimi můžete dál pracovat. Souvisí to s tím, proč lidi na Instagram chodí.
Proč tedy?
Chtějí si odpočinout, prokrastinovat. Nechtějí tam vidět fotku z ateliéru, ale příběh, který je může obohatit. I značka se tu musí prezentovat jako influencer. Ukázat situaci, s kterou se mohou lidi ztotožnit. Obecně značky hledají příběhy. Neochutnáváte Coca Colu, ale "taste the feeling". A mimochodem, když už chcete fotit colu, tak ne proti bílé stěně, ale pěkně na náplavce při západu slunce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.