Posvěcené tradice
Japonská kuchyně i kuličkové počítadlo se staly kulturním dědictvím
05.12.2013 07:55
Tradiční japonská kuchyně, čínské kuličkové počítadlo, čtyři italská náboženská procesí či hra hraná na koních v oblasti Náhorního Karabachu. To jsou nové položky, které přibyly na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, o nichž organizace informovala na zasedání v Ázerbájdžánu.
Japonská tradiční kuchyně známá jako "wašoku" zahrnuje sezónní ingredience, unikátní chuť a styl konzumace založené na staletích tradice. Japonsko doufá, že uznání UNESCO povzbudí zájem o jeho tradiční kuchyni v zahraničí a zároveň posílí snahy na jeho záchranu doma.
Puristé se obávají, že Japonci se obracejí k tradičním způsobům vaření zády, protože jsou často příliš časově náročné. Namísto toho se prosazují fast-foody a západní kuchyně, které více vyhovují moderním uspěchaným životům. Japonsko se tak po Francii stalo teprve druhou zemí, jejíž národní kuchyni byl přiznán status kulturního dědictví.
Nově zapsané čínské kuličkové počítadlo známé jako ču-šuan je doložené už z druhého století před naším letopočtem a pro počítání sloužilo více než dva tisíce let. Jde o 30. čínskou položku zapsanou na seznamech nehmotného dědictví UNESCO - včetně například kaligrafie, čínské opery, umění papírových vystřihovánek, festivalu dračích lodí či výroby hedvábí.
Novými přírůstky na seznamu jsou také náboženská katolická procesí v italských městech Viterbo, Sassari, Nola a Palmi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.