Projekt Via Dolorosa
Kostel v Libavé ozdobí křížová cesta připomínající zaniklé obce
05.06.2017 20:25
Kostel svaté Anny a svatého Jakuba ve Staré Vodě ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá ozdobí ojedinělá křížová cesta. Tvoří ji 14 rozměrných keramických zastavení, každé z nich připomíná jednu ze zdejších zaniklých obcí. Projekt s názvem Via Dolorosa je dílem žáků havířovské základní školy a řady dobrovolníků. Vytvoření díla trvalo čtyři roky. Zastavení již byla převezena do Města Libavá. Informoval o tom Jan Pečínka, který se skauty léta pracuje na obnově tohoto místa.
Každý obraz je podle Pečínky velký 125 krát 40 centimetrů a váží kolem 40 kilogramů. Díla by měla být instalována v kostele v červenci. "Křížová cesta je zatím uskladněna ve Městě Libavá. V kostele ve Staré Vodě se nyní pracuje, řemeslníci zde dělají omítky a podlahy. Chtěli bychom poté těchto 14 zastavení postavit na tuto novou podlahu na hlavním kůru. Pokud stavbaři zvládnou práce do pouti svaté Anny 22. července, křížovou cestu bychom zde instalovali, aby si ji lidé mohli prohlédnout," uvedl Pečínka.
Jednotlivá zastavení křížové cesty přináší na zadních stranách informace o zaniklých obcích, jako byly Keprtovice, Vojnovice, Barnov, Nepřívaz, Jestřebí či Smilov. Křížovou cestu vytvářely děti ze Základní školy Frýdecká v Havířově ve výtvarné výchově pod vedením Přemysla Vaňka. Cílem projektu bylo podle jeho tvůrců nejprve při výuce dějin 20. století zmapovat historii zaniklých obcí na území vojenského újezdu Libavá. Na základě získaných informací začala postupně vznikat jednotlivá zastavení křížové cesty.
Kromě obvyklého tématu křížové cesty obsahují zastavení i základní informace o zaniklé vsi, farním kostele či délce existence vesnice. "Na projektu pracovaly skupiny žáků z 6. až. 9. tříd. Každá skupina vytvářela jedno zastavení od počátečního výběru návrhu až po konečné nalepení vyrobených keramických částí," uvedl Vaněk na stránkách školy. Na projektu spolupracovali dobrovolníci ze zahraničí.
Barokní kostel svaté Anny a svatého Jakuba z konce 17. století, kde má být křížová cesta umístěna, je jedinou dochovanou stavbou připomínající někdejší obec Stará Voda, která zanikla v roce 1946. Kostel se poté stal terčem při výcviku sovětské a československé armády. Na obnově kostela i jeho okolí pracují dobrovolníci z řad skautů dvě desítky let. Na pracích se podílejí také skauti ze zahraničí, přijíždějí i z Kanady a Francie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.