Policejní historky
Kuriózní i úsměvné krádeže aut: Pro pytlík bonbonů i půl milionu
22.10.2014 14:45 Původní zpráva
Během posledních pěti let bylo u nás každý rok odcizeno v průměru přes 11 800 aut. Přestože zmizení auta není nikdy radostnou událostí, lze v policejních protokolech nalézt i úsměvné či kuriózní případy, které se s krádeží vozidel pojily.
Krádež jen na skok
V Jihočeském kraji bylo na konci září odcizeno ze dvora jednoho domu vozidlo, jehož zloděj se ale neprojel daleko. Auto odstavil pouhý kilometr od místa činu. Zloději mohou být nyní vyměřeny až dva roky ve vězení. "Ačkoli se nad případem z Jihočeského kraje můžeme pozastavovat, nemusí se nutně jednat o nepochopitelné jednání zloděje. V době GPS zabezpečení vozidel pachatelé často po krádeži auto na určitou dobu odstaví v bočních uličkách a čekají, zda jej policie vypátrá," vysvětluje odborník na zabezpečení automobilů ze společnosti Iris Ident Roman Zrubák.
Stopy maskoval mletým pepřem
O vskutku kuriózním případu referovali na počátku října policisté v Plzni. Tamějšímu obyvateli byly v zaměstnání z plechové šatní skříňky odcizeny klíče od jeho soukromého osobního auta. Devatenáctiletý mladík pak s vozidlem odjel do Prahy, kde potřeboval navštívit zubaře. Po této návštěvě auto sice opět dovezl zpátky do Plzně, odstavil jej však mimo původní parkoviště a jeho interiér posypal rozemletým černým pepřem, aby zahladil stopy. Vozidlo navíc po cestě naboural, čímž majiteli způsobil škodu přibližně 25 tisíc korun. Policie auto nalezla a pachatele, kterému hrozí až dva roky, dopadla.
Kvůli 500 tisícům i devatenácti korunám
Vedle krádeží celých vozidel řeší policie zhusta i odcizení věcí z jejich vnitřního prostoru. Podle policejních statistik se jedná o častější zločin, než je krádež auta. V posledních pěti letech připadalo na rok průměrně téměř 36 tisíc krádeží věcí z vozidel. Jejich hodnota přitom může být někdy i neuvěřitelná. Například na konci letošního září řešili jihomoravští policisté případ, při němž si řidič do schránky pod sedadlem svého automobilu uložil patnáct tisíc eur, tedy sumu odpovídající téměř půl milionu korun. Během necelé hodiny, kterou strávil v obchodním centru, však peníze zmizely.
"Druhým extrémem je případ opět ze závěru září letošního roku. V Jihočeském kraji se zloděj vloupal do zaparkovaného osobního automobilu proto, aby z něj odcizil balíček bonbonů v hodnotě devatenáct korun. Ve svém jednání mohl způsobit na vozidle škodu převyšující cenu ukradené věci, a proto by motoristé neměli v autě nechávat ideálně vůbec žádné věci," tvrdí Zrubák.
Auto nechci celé, stačí kolo
Terčem útoků zlodějů se často stávají také kola a pneumatiky. Jihomoravští policisté například před nedávnem řešili krádež dvou kol i s pneumatikami z malého kolového bagru, odstaveného na staveništi. Škoda překročila dvacet tisíc korun. Oproti případu ze Zlínského kraje je to však pořád jen zlomek částky. Do jednoho z místních autobazarů se v noci vloupali zloději, nejprve odmontovali kolo z dodávky, kterým podložili BMW X5. Z něj poté očesali pneumatiky Pirelli v hodnotě přibližně šedesát tisíc, poškozením kol na automobilu i plotu, který museli překonat, vznikla další škoda asi jedenáct tisíc korun.
"Policejní statistiky dokumentují postupný nárůst krádeží autosoučástek. Léta 2011 a 2012 překročila devět tisíc hlášených případů a loňský rok znamenal 10 761 krádeží součástek aut," uvádí Zrubák.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.