Kulturní centrum
Letní kino na Nákladovém nádraží Žižkov už asi nebude
23.05.2018 13:25
Kulturní sezona na pražském Nákladovém nádraží letos nebude. Předchozí tři roky spravoval industriální prostory bývalého nákladového nádraží Národní filmový archiv (NFA), nyní se kvůli odkupu budovy a nákladnosti projektu rozhodl, že novou sezonu nezahájí. Sdělila mluvčí NFA Veronika Bokšteflová. Hlavní město jedná s Českými drahami o odkupu nádraží. Podle dlouholetých plánů má v památkově chráněné funkcionalistické budově vzniknout kulturní a vzdělávací centrum.
Jednání mezi Prahou a Českými drahami se podle NFA vyvíjí příznivě a Praha by budovy mohla získat již letos. "V současné době se mluví o prodeji v létě 2018, a proto jsme se rozhodli letos novou sezónu nezahajovat, protože její hladký průběh bychom nedokázali garantovat. Projekt kulturního centra byl také finančně náročný a bez trvalé podpory dlouhodobě neudržitelný," uvedla Bokšteflová. Čelní budova nádraží, která sloužila pro administrativní účely, se má stát v budoucnu sídlem NFA, který zatím působí na několika místech.
"Letos a zřejmě ani jindy v budoucnu kulturní centrum 1435 mm neotevřeme. Děkujeme moc za posledních pár let, všechny vypitý piva, zhlédnutý filmy, vyslechnutý písničky a i to ostatní. Snad někdy v lepší době na horším místě na viděnou," uvedli provozovatelé kulturního centra na Facebooku.
V předchozích letech se NFA snažil vytvořit z nádraží kulturně-vzdělávací centrum. V kulturním programu nechyběly koncerty, výstavy i letní kino. To se letos přesouvá do prostor Anežského kláštera, kde budou ve spolupráci s Národní galerií projekce dvakrát týdně. Zde letní kino zahájí projekce 21. června snímek Karla Lamače Hříchy lásky s živým hudebním doprovodem Johany Švarcové, Martina Ožvolda a Jana Kratochvíla. Kino představí zejména českou kinematografii.
Nákup nemovitosti rada města schválila loni v létě. Praha požádala o možnost přímého odkupu, na což má ze zákona nárok za předpokladu, že budoucí využití objektu bude obecně prospěšné. S tím počítá memorandum, které v roce 2014 podepsali zástupci ČD, Prahy 3 a Sekyra Group. Podle něj má v rozlehlé budově vzniknout společenské a kulturní centrum. Přestavba nádraží má podle studie Prahy 3 vyjít na 1,1 až 1,7 miliardy korun bez DPH.
Stavba nákladového nádraží z 30. let 20. století patřila podle odborníků k nejmodernějším svého druhu v Evropě jak z hlediska technologie, tak z hlediska architektury. Od roku 2013 je nádraží kulturní památkou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.