Kuriozity ze stanice
Lidé volají policii i v případě, když chtějí poradit s vařením
10.11.2015 16:09
Britští policisté, kteří mají na starosti tísňovou linku 999, každý měsíc zaznamenají až osm tisíc hovorů. Vedle skutečných proseb o pomoc se však najde také řada kuriózních případů. Nejenže strážníci denně vyřizují falešné "poplachy" vtipálků, navíc jim volají i lidé, kteří potřebují pomoct s vařením či nevědí, kde nechali svůj kabát. Cumbrijští policejní důstojníci proto nyní vyzývají své obyvatele, aby před tím, než toto číslo vytočí, pečlivě promysleli, zda se jedná o opravdu vážnou věc.
Obecně vaření může být pro nezkušené kuchaře opravdu obtížné. Jak se však ukázalo, pečení kuřete je pro někoho opravdovým oříškem. Nejmenovaná osoba z Cumbrie (hrabství ve Velké Británii) si nevěděla rady, na kolik stupňů si má předehřát troubu a jak dlouho v ní kuře péct, a proto zavolala na tísňovou linku místní policie. Tento případ se tak řadí k ostatním kuriózním "nouzovým" hovorům, které musí denně strážníci v Cumbrii řešit. Pravidelně prý na linku 999 volají lidé, kteří například shání číslo na taxi či ti, kteří se ztratili ve městě a hledají určitou restauraci nebo cestu domů.
I když se to může zdát velmi úsměvné, tito "vtipálci" však často blokují linku těm, kteří opravdu potřebují pomoct. Může se tak stát, že lidé v opravdové nouzi se nedovolají policii včas. V reakci na tyto falešné "poplachy" cumbrijská policie zahájila kampaň, během které chce zvýšit povědomí o různých policejních službách. "Vždy jsme povzbuzovali lidi, aby v případě nouze ihned vytočili 999. Chceme ale, aby věděli, že existují také jiné způsoby, jak lze policii kontaktovat, pokud se nejedná o akutní případ," uvedl policista Steve Johnson.
Policii prý lze kontaktovat například za pomoci hashtagu #PolicingCumbria přes sociální sítě. Mimo to strážníci po okolí roznesou informační letáky o všech dostupných policejních službách. Johnson tak doufá, že si lidé díky této kampani opravdu pěčlivě rozmyslí, než tísňovou linku vytočí.
Podobné případy řešili již v minulosti například policisté v britském hrabství Gwent. Jeden muž zde na místní policejní stanici volal s dotazem, zda "je bezpečné péct kuře v troubě přes noc?", jiný nejmenovaný pán zase hlásil krádež kabátu z domu a zoufalá paní ohlásila, že "vidí pod stromem psa, který sotva lapá po dechu a vypadá, že potřebuje napít vody".
Policisté prý však neřeší jen tyto "úsměvné případy", denně také přijímají falešné hovory. "Často se nám na tísňovou linku dovolají malé děti, které si hrají s mobilním telefonem rodičů," uvedla Heather Jonesová z gwentské policie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.