Slavnosti
Litovel si připomene staletou historii místních střelců
21.09.2018 07:30
Střelbu z několika druhů historických zbraní, přehlídku dobových kostýmů i různá herní stanoviště pro děti a dospělé nabídnou Litovelské střelecké slavnosti. Od pátku do neděle jimi ožije Muzeum Litovel i přilehlý park v sousedství centra Litovle na Olomoucku. "Akce proběhne na počest oslavy 500. výročí od dochované první hmotné zmínky o litovelských střelcích," řekl David Křížan, který se na organizaci slavností podílí.
"Původně dva střelecké spolky se časem spojily v jeden a pořádaly velmi oblíbené střelecké dny, jejichž průběh si v Muzeu Litovel alespoň částečně připomeneme," uvedl Křížan. Litovelské střelecké slavnosti budou zahájeny v pátek večer, kdy je naplánována tematická přednáška a komentovaná prohlídka expozice k 500 letům litovelských střeleckých řetězů, které byly propůjčovány vítězům soutěží ve střelbě.
Hlavní část programu slavností začne v sobotu, kdy parkem zaburácí čestná salva ostrostřelců. "Na 15.00 je plánováno představení nového střeleckého řetězu a na 16.00 křest publikace Ivany Kubíčkové Historie litovelských střelců a střelnice," řekl Křížan.
Návštěvníci se v sobotu mohou těšit na ukázky dobového ležení, historických zbraní i lukostřelnice. "Po celé odpoledne budou vystupovat různé historické spolky. Představí především historické metné, palné a střelné zbraně," uvedl Křižan. Neděle bude ve znamení přednášek zaměřených na střelce a palné zbraně. "Pro zájemce bude otevřena výstava o litovelské střelecké historii v budově muzea," dodal Křížan.
Střelba patřila k oblíbeným činnostem zámožných obyvatel měst od doby vrcholného středověku. Střelecké společnosti vznikaly na českém území od 14. století, nejprve ve městech královských. "Důvodem jejich vzniku byla především obrana města, lidských životů a majetku v době válek. Postupem doby se střelba stala sice nákladným, ale velmi oblíbeným sportem nejbohatších vrstev měšťanstva," uvedla Zdeňka Frištenská z litovelského muzea.
Měšťanští střelci si budovali střelnice. K nácviku střelby jim sloužil zvláštní prostor. Kvůli bezpečnosti se nacházel často až za hradbami města. Střílelo se na malované terče či do zavěšeného dřevěného ptáka.
Litovelské střelecké spolky patří k nejstarším na Moravě. Dokladem jsou střelecké a maršálské řetězy s přívěsky, z nichž jeden nese letopočet 1518. Budova litovelského muzea je postavena na místě měšťanské střelnice, což byla původně dřevěná budova.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.