Nejhlučnější skladba
Moravský podzim přinesl Internacionálu za zvuků míchačky a sirén
22.10.2017 05:55
Mezní zážitek v podobě údajně nejhlučnější skladby v dějinách v sobotu několika stovkám posluchačů přinesl festival Moravský podzim. V pavilonu A brněnského výstaviště při provedení Symfonie sirén houkaly sanitky, točily se míchačky s kamením, skandovali fanoušci hokejové Komety a do toho pěvecké sbory pěly Internacionálu.
Zdaleka ne všichni posluchači vydrželi v pavilonu až do konce, přesto se na závěr spolu s houkáním lokomotivy rozezněl potlesk i volání bravo.
Už při vstupu na výstaviště dostali návštěvníci ke vstupence i špunty do uší. Většina jich nakonec špunty použila, někteří si dokonce přinesli vlastní protihluková sluchátka. Šlo o potřebné vybavení, protože hlukový spektákl citelně rozkmitával nejen ušní bubínky návštěvníků, ale celou budovu.
Hned u bran výstaviště se z reproduktorů nesl znepokojivý zvuk. Uvaděči vybavení tlampači směrovali příchozí k věži, odkud v 19.30 - na několikátý pokus - zazněl výstřel signální pistole. Dechovka poté dav dovedla do pavilonu A, k rotujícím míchačkám a kapele.
Přímo do pavilonu později přijely motocykly a houkající sanitky. "Věděli jsme, že nejdeme na klasickou symfonii, ale něco podobného jsem přece jen nečekal," řekl návštěvník Jiří Preiss. V pavilonu ale vydržel.
Zkoušky na nejhlasitější skladbu v historii jsou v plném proudu. Symfonie sirén se na výstavišti rozezní od 19.30. #bvv #brno pic.twitter.com/oUXN61gLyC
- BVV - Veletrhy Brno (@BVVBrno) October 21, 2017
Symfonii sirén poprvé provedl Arsenij Avraamov v roce 1922 v ázerbájdžánském přístavním městě Baku. Brněnskou verzi postavili na Avraamových základech němečtí tvůrci Andreas Ammer a FM Einheit.
"Od doby vzniku skladby se už uskutečnilo pár pokusů o její rekonstrukci, ten náš je ale zatím jednoznačně nejambicióznější," uvedla před sobotním večerem ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Filharmonie pořádá festival Moravský podzim. Její hudebníci se ale na provedení symfonie nepodíleli. Vyžaduje totiž zcela jinou zvukovou výbavu, než nabízí symfonický orchestr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.