Vzácné předměty
Muzeum v Brně představí klenoty z hudebních sbírek
09.08.2017 05:56
Staré iluminované kancionály a vzácné notové rukopisy, ale i výběr osobních předmětů z pozůstalosti skladatele Leoše Janáčka veřejnosti představí Moravské zemské muzeum v Brně. Výstava oddělení dějin hudby v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, kde si návštěvníci prohlédnou také rukopis Johannese Brahmse, začne ve středu a potrvá do 10. září, jde o součást oslav 200. výročí založení muzea.
"Z hudebních sbírek, které sahají do 13. století a trvají do současnosti, máme vystavený pouze zlomek. Snažili jsme se nicméně vybírat exponáty, které obstojí i ve světovém měřítku. K nejstarším vystaveným předmětům patří kancionál sepsaný Janem Klabíkem ze 17. století. Vystavili jsme autografy významných skladatelů 19. století, ať už se jedná o originální rukopis Johannese Brahmse, autograf klavírního výtahu a houslového koncertu Antonína Dvořáka či faksimile autografu Wolfganga Amadea Mozarta," řekl v úterý kurátor Ondřej Pivoda.
Podle kurátora by návštěvníci neměli opomenout ani vystavené hudební nástroje. "K těm nejkrásnějším patří viola d'amore ze zámku ve Strážnici z poloviny 18. století nebo lesní roh moravské provenience ze zámku Jemnice z poloviny 19. století," dodal Pivoda.
Významem zcela mimořádný je podle vedoucího oddělení dějin hudby Jiřího Zahrádky archiv Leoše Janáčka. Obsahuje rukopisy a dobové opisy Janáčkových kompozic, operních libret, skladatelových literárních a odborných studií, obsáhlou korespondenci čítající na 15 tisíc dopisů, ale i knihovnu či klavír, u něhož Janáček celý život komponoval.
"Archiv je výjimečný díky své celistvosti. Z předmětů bych si povšiml především těch, které jinde neuvidíte. Mám na mysli především věci z jeho osobního života. Máme zde například taktovku, kterou dirigoval, jeho vlastní psací potřeby i hygienickou soupravu, kterou si brával s sebou na cesty," uvedl Zahrádka.
Janáčkova sbírka ve vlastnictví Moravského zemského muzea je nominovaná do mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.