Ústí nad Orlicí
Muzeum vystavilo betlém vzniklý podle zmizelého vzoru
22.09.2017 11:00
Městské muzeum Ústí nad Orlicí představilo velký mechanický papírový betlém, který je reminiscencí na zmizelý Cibulkův pohyblivý betlém. Nový betlém vznikal postupně od roku 2012, výtvarnou část vytvořil Jaroslav Herain a mechanickou Kamil Andres. Jedinou předlohou jim byla nepříliš kvalitní černobílá fotografie z 60. let minulého století, řekla ředitelka muzea Jarmila Süsserová.
Cibulkův betlém dostal jméno po jednom z majitelů, ústeckém rodákovi a historiku umění Josefu Cibulkovi, od kterého koupil betlém pro farnost děkan Václav Boštík v roce 1948. Později byl po částech rozprodán a téměř nic se nedochovalo.
"Betlém byl úplně rozprášený, ve fondu z něj máme jen dvě figurky. V podstatě jsme jen odhadovali, kde asi co mohlo být, dopátrali jsme se, kde byl větrný mlýn a některé figurky, zbytek vznikal tak, aby se bylo na co dívat. Už proto je to jen určitá reminiscence, ne replika," uvedla Süsserová.
Nově vytvořený betlém je dlouhý 270 centimetrů, hluboký 90 a vysoký bez podstavce asi 130 centimetrů. Jeho pohyb zajišťuje 17 mechanik.
Papírové betlémy mají v Ústí dlouhou tradici. Typický "oustecký" betlém se vyznačuje velkým množstvím figur, budov, bujné vegetace a nejrůznějších scén. Barevnost ručně malovaných figur a někdy také značná velikost betlémů dala vzniknout i označení "ústecký gobelín".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.