Národopisné muzeum ukazuje tradici plzeňského kamnářství

Relax
12. 5. 2017
Na ilustračním snímku kachlová kamna na zámku Žinkovy.
Na ilustračním snímku kachlová kamna na zámku Žinkovy.

Bohatou historii plzeňského kamnářství od středověku po současnost představuje ode dneška výstava v Národopisném muzeu v Plzni. Ve sbírkách Západočeského muzea, pod nějž Národopisné muzeum patří, je několik druhů historických kachlových kamen. Muzejníci ale hledají další kamna, která se dochovala v domácnostech. Budou proto vděční, pokud jim lidé pošlou snímky historických kachlových kamen, které mají doma.

"Když jsme šli po stopách plzeňských kamnářů, tak jsme si uvědomili, jak moc je toto řemeslo v Plzni nedokumentované a neprobádané. Ti kamnáři si to nezaslouží a je to i trochu naše muzejní chyba, že se za dlouhá léta, co tady je muzeum, tomu řemeslu nikdo nevěnoval," řekl jeden z autorů výstavy Michal Chmelenský.

Výstava představuje nejstarší dochované exponáty, archeologické nálezy kachlů už ze 13. století nebo cenné renesanční kachle vyrobené v 15. století. O jejich vývoji napovídají archeologické nálezy z centra Plzně z posledních 50 let, řekl archeolog Jan Orna. Kachlová kamna se do Čech dostala zejména na sklonku 13. století. Od jednoduchých kamen tvořených nádobkovými kachli se postupně vývoj přesunul ke kachlům komorovým se zdobným reliéfem na čelní výhřevné stěně. "Jako zajímavost je tu komorový kachel s nejstarším vyobrazením plzeňského znaku," řekl Orna.

Ve středověku i v renesanci podle něj kachle odrážely významné události. Je tak pravděpodobné, že tři kachle nalezené na různých místech, byly vyrobeny krátce po roce 1434. Tehdy městský erb obohatil motiv chrtice, což kamnáři hned odrazili ve svém díle.

Pátrání po historii kamnářství vedlo autory výstavy k dalším zajímavým objevům. Zjistili například, že rozebraná novorenesanční kamna z muzejního depozitáře, o kterých toho dosud moc nevěděli, zřejmě patřila Emilu Škodovi nebo že i ve středověku řemeslníci vyrobili zmetek, kazový kachel, ale přesto do do kamen osadili. Expozice ukazuje barokní kamna z roku 1740 a seznamuje s produkcí dvou velkých plzeňských továren na keramické kachle a kachlová kamna. Lidé se dozvědí víc také o postupech stavby různých typů kamen, o kamnech gotických, renesančních, barokních, empírových či historizujících. Budou si moci také sami zkusit ve formě vyrobit kachel. Výstava trvá do 1. října.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Eret Petr

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné