Sezona skončila
Plavení dřeva na Šumavě si lidé užili letos sedmkrát
17.09.2017 19:12
Sedmkrát mohli lidé letos vidět na šumavském Schwarzenberském plavebním kanálu ukázky plavení dřeva. Pořadatelé plánovali osm akcí, ale jednu museli kvůli bouři a následným polomům stromů zrušit. V sobotu novodobá plavební sezona skončila na hraničním přechodu Ježová - Iglbach poblíž Lipenského jezera. I přes nepříznivé počasí se přišla podívat řada lidí, řekl plavební ředitel Hynek Hladík.
Sezona vždy začíná v květnu a končí v polovině září. Náklady na její pořádání se pohybují kolem 150 tisíc korun. "Letos jsme vydali osm plavebních rozkazů, ale jeden jsme kvůli nečekaným problémům museli zrušit," uvedl Hladík. Připomněl bouři z konce srpna, která z pátku na sobotu způsobila na Šumavě polomy na desítkách tisíc stromů. "V těch podmínkách se prostě plavit nedalo," řekl.
Pravidelné ukázky plavení začaly v roce 2000 ve třech zrekonstruovaných úsecích. Víkendoví akce navštíví v součtu za celý rok několik tisíc lidí, především z Čech, Rakouska a Bavorska.
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven k dopravě palivového dřeva ze severních úbočí Šumavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Grosse Muehl v Horních Rakousích a po ní až k Dunaji. Tam dělníci dřevo vytáhli a přeložili na lodě či vory, aby se dostalo do Vídně.
Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, projelo kanálem skoro osm milionů metrů palivového dřeva. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892, přes rozvodí plulo dřevo naposledy v roce 1916. Doprava po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, později v Nové Peci, trvala až do roku 1961. Od 70. let minulého století je Schwarzenberský plavební kanál zapsán v seznamu nemovitých technických památek. "Smyslem našich plavebních dnů je to, abychom lidem ukázali to, jak se také s dřevem v minulosti pracovalo," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.