Průřez uměleckými návrhy poštovních známek v letech 1918 až 2018 ukáže od 16. listopadu výstava s názvem 100 let - 534 autorů v Poštovním muzeu. Představí zejména dosud nerealizované a méně známé návrhy od českých autorů i umělců. Expozice potrvá do 20. března 2019. Sdělila to kurátorka Poštovního muzea Jitka Zamrzlová.
"Výstava se zaměřuje v první řadě na veřejnosti dosud neznámé nepoužité a neprovedené návrhy poštovních známek. Nemůže se věnovat všem autorům, kterých bylo až do současnosti 534. Na výstavě bude představeno 181 originálních výtvarných návrhů," uvedla Zamrzlová.
Při výběru ukázek kladli pořadatelé důraz na představení tvorby od tradičních autorů známek, jako jsou Alfons Mucha, Max Švabinský či Oldřich Kulhánek. Návštěvníci zároveň budou moci vidět návrhy od umělců, kteří většinou se známkovou tvorbou nejsou spojováni. Expozice proto nabídne i počiny od Františka Kupky, Václava Špály, Josefa Čapka a Josefa Váchala.
Zástupci muzea zdůrazňují, že československá a po ní i česká známková tvorba dospěla během své historie ke světové proslulosti. "Nemalou zásluhu na tom má právě množství umělců, kteří se výtvarnou podobou poštovních známek zabývali a zabývají," dodala Zamrzlová.
Poštovní muzeum shromažďuje sbírku české a československé známkové tvorby, která obsahuje desetitisíce výtvarných návrhů. První československá známka vyšla 18. prosince 1918, ve stejný den vzniklo také Poštovní muzeum. Od té doby do současnosti vyšlo celkem 4042 známek, z nich 3029 bylo československých a 1013 českých.