Flašinet žije!
Pražský barokní kostel rozezněly flašinety pouličních umělců
08.08.2017 17:02
V zaplněném barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze v úterý místo varhan zazněly různé flašinety pouličních umělců. Zvuky hracích strojků zahájily 4. ročník mezinárodního festivalu flašinetářů s názvem Flašinet žije!, který odpoledne pokračuje na Kampě a večer v Českém muzeu hudby. Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska.
"Jedná se o historické nástroje, které jsou třeba z přelomu 19. a 20. století, potom to jsou kopie autentických nástrojů a také nově postavené nástroje. Jsou to klasické mechanické nástroje na pohon klikou a hra se přenáší z naděrovaného štítku. Existují již také elektronické flašinety, ale zde jsou ty postavené klasickým způsobem," řekla zástupkyně Národního muzea - Českého muzea hudby Markéta Kabelková.
V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí dopoledne zazněly tóny klasických skladeb například Dmitrije Šostakoviče, Georga Friedricha Händela Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta nebo Bedřicha Smetany. Mezi hráči byl i Jan Bondra, jehož nástroj byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na papírové kartony, takzvané prešpány, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Je tu 36 řad a stejný počet tónů. Má tři rejstříky, takže flašinetář může podobně jako u varhan měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku. Necelé desítce flašinetářů aplaudovalo publikem složené z velké části ze zahraničních turistů.
Na Kampě si pak ve 14.00 kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a vyzkoušet si, jaké to je hrát na tento mechanický nástroj. Festival v 19.00 ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a pianoly, automatického klavíru, který umožňuje přehrávat melodii z děrovaného pásu. Vstup na všechny koncerty je volný.
Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.
Festivalu Flašinet žije! navazuje na loňský ročník a také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů jako je například Liberecký flašinetář, který se uskuteční 9. až 11. srpna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.