Připravovaná výstava
Řada pražských kostelů se pyšní neobvyklými betlémy
17.12.2017 06:00
Více než tři desítky betlémů si budou moci lidé od Štědrého dne prohlédnout v pražských kostelích. Letos se do projektu, který se koná šestým rokem, připojilo pět dalších kostelů. Mezi betlémy jsou i některé neobvyklé. V dejvickém kostele sv. Matěje jsou proslaveni perníkovým betlémem, na Hradčanech v kostele Panny Marie Královny andělů je unikátní betlém v životní velikosti a v Petrovicích v kostele sv. Jakuba Staršího je betlém tvořen z fotografií přibližně 600 postav farníků - živých i zesnulých.
Pražské arcibiskupství pro lepší orientaci vydalo brožurku s historií jednotlivých zapojených betlémů, která je k dispozici v daných kostelích či v turistických informačních centrech. Součástí skládačky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy kostelech navštívit, i čas nedělních bohoslužeb. Projekt Betlémy 2017 je součástí projektu Křesťanské Vánoce, který se koná po celé České republice a je propojen i s akcí Betlémské světlo, kterou organizuje Junák.
Betlém z perníku. Vánoční výstava v Betlémské kapli. #Praha #Prague #Christmas #CzechRepublic #Czechia #VisitCZ #Europe pic.twitter.com/YBqnVXw0uk
- Alena Puldová (@AlenaPuldova) 11. prosince 2017
Při návštěvě kostelů se mohou děti zapojit do hry Sestav si svůj betlém. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna z 31 postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky. Na zmíněném webu pak děti najdou kulisy betléma k vytištění.
Betlémy mají různou historii. Některé jsou vyrobeny na zakázku, jiné jsou dílem amatérské práce několika generací jedné rodiny. Postavičky betlémů často odrážejí obyčeje regionu, odkud pocházejí.
Vánoce o symbol jesliček, které ilustrují biblický příběh o narození chudého dítěte, obohatil sv. František z Assisi. Vypráví se o něm, že nade všechny ostatní svátky slavil narození dítěte Ježíše. Dnes je v Itálii fenomén betlémů velmi rozšířen a mnoho Italů se věnuje betlémářskému umění. V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v dnešním areálu Klementina.
Přestože byly v některých dobách z kostelů vykazovány, jejich obliba se v českých zemích všeobecně rozšířila. Známá je zejména 200 let stará tradice třebechovických betlémů či betlémy z Třešti. Jesličky jsou však dnes téměř v každém kostele.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.