Pomoc druhým
Sedm dětí a třída získaly cenu za Dětský čin roku
04.12.2014 17:30 Aktualizováno 05.12. 09:14
Sedm dětí a jedna školní třída na Staroměstské radnici převzaly cenu za Dětský čin roku díky výjimečným skutkům zaměřeným na pomoc druhým. Byl mezi nimi i čtrnáctiletý Tomáš Chrastina ze Šumperku, který pomáhal zachránit mladého muže po autonehodě. Při desátém ročníku projektu pořádaného Nadačním fondem Dětský čin roku byla také udělena speciální ocenění třem školám a učitelce Janě Novotné ze Základní školy Hradecká v Telči. Ta se postarala o zaslání řady příběhů o výjimečných skutcích svých žáků.
Tentokrát se sešlo více než 800 příběhů, což bylo nejvíce v historii. O vítězi z užšího výběru daného porotou hlasováním na internetu rozhodovalo přes 2500 dětí.
Chrastina oceněný v kategorii Záchrana lidského života se v květnu stal svědkem autonehody, když hrál s matkou golf na hřišti nedaleko Olomouce. Po velké ráně z nedaleké silnice běžel na místo a spatřil auto, které narazilo do stromu. Mladému muži společně s matkou poskytl první pomoc a zavolal záchranku. V srpnu mladík svým zachráncům přišel osobně poděkovat.
O život šlo také při činu třináctiletých chlapců Libora Ortbauera a Lukáše Pauluse. Když hráli na zamrzlém rybníku hokej, led se pod jedním z jejich kamarádů prolomil. Chlapci se položili na tenký led, aby rozložili svou váhu a neskončili také ve vodě. Kamarád, kterého společně z vody vytáhli, vyvázl z pádu pod led bez vážnější újmy na zdraví.
Patnáctiletá Kateřina Novotná ze Žatce byla oceněna za pomoc své o sedm let mladší sestře Elišce, která trpí těžkou formou dětské mozkové obrny. Nejen, že si s ní hraje a pomáhá jí doma, ale také ji bere ke kamarádkám a pořádá na její podporu dobročinné akce.
Třináctiletý Vojtěch Pavlas zpříjemnil poslední měsíce života své babičce, která zůstala po mozkové příhodě ochrnutá na pravou polovinu těla. V léčebně ji navštěvoval, krmil ji, povídal si s ní a četl jí knihy.
Za pomoc přírodě získala cenu třináctiletá Jana Berkela, která při procházce s rodiči objevila na zapadlé lesní mýtině velkou skládku odpadu. Podařilo se jim přimět k pomoci dvacítku sousedů, společně s nimiž po téměř týdnu odpad odstranili.
Hlasujícím se líbil také nápad devítiletého Jiřího Krále z Prostějova, který s kamarádem zorganizoval pro seniory výtvarnou soutěž Pohádkový skřítek pro babičky a dědečky. Zapojili se do něj i klienti tamního centra sociálních služeb. Soutěžní práce si pak mohla na výstavě prohlédnout veřejnost.
Celý rok se dobrým skutkům věnovala čtrnáctičlenná sedmá třída ZŠ a MŠ Masarykova ve Fulneku, která díky tomu vyhrála kategorii Kolektivní pomoc. Pro nemocné skládali origami, sbírali víčka od plastových lahví a uspořádali sbírku pastelek. Akcí Den v modré upozornili na lidi postižené autismem, prostřednictvím další akce a vytvořeného informačního panelu podpořili nadační fond Dobrý anděl.
Speciální ocenění získalo Gymnázium Varnsdorf za shromáždění stovky dětských příběhů do leporela, ZŠ Modřice za aktivitu třeťaček, které přicházely s nápady na pomoc Sdružení rodičů onkologicky léčených dětí, a ZŠ při fakultní nemocnici Brno Černopolní. Tato základní škola, která poskytuje péči nemocným dětem, se do Dětského činu roku zapojuje pravidelně a také letos zaslala několik příběhů o dětské pomoci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.