Slet v Praze
Sokolové zahrají poprvé jako ochotníci v Národním divadle
15.06.2018 11:00
Průvod 13 tisíc domácích i zahraničních sokolů zahájí 1. července 16. všesokolský slet v Praze. Vedle sportovních akcí, kterých se kromě domácích členů tradiční československé organizace zúčastní i více něž tisícovka sokolů ze zahraničí, je součástí programu i kultura včetně představení v Národním divadle. Poprvé v něm podle informací z dnešní tiskové konference vystoupí ochotničtí divadelníci. Starostka České obce sokolské Hana Moučková novinářům řekla, že velkou radost má z více než tisícovky dětí do šesti let, které se sletu zúčastní.
Na slet nacvičuje 15 tisíc cvičenců, z toho je podle Moučkové 1500 zahraničních. Na stadionu v Edenu uvedou 13 skladeb, 11 je sokolských včetně skladby česko-slovenské, která se jmenuje Spolu a akcentuje 100 let od vzniku Československa a je společným dílem české a slovenské autorky. Na rozdíl od většiny skladeb, které mají na sletu premiéru i derniéru, skladba Spolu podle náčelníka České obce sokolské Petra Svobody bude mít pokračování v roce 2019 na gymnaestrádě v Rakousku v roce 2019, kde vystoupí dva národy v jedné hromadné skladbě.
Na scéně Národního divadla poprvé za dobu jeho existence odehrají představení ochotníci - sokolské amatérské soubory Divadlo pod Petřínem, Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelní spolek Lázně Toušeň zahrají komedii Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Režisér Divadla pod Petřínem Bohumil Gondík uvedl, že soubor se na vystoupení připravuje s vědomím, že podobný zážitek se v jeho kariéře asi už nebude opakovat.
"Když jsme se dozvěděli, že budeme mít k dispozici Národní divadlo, hledali jsme, co dát jako titul. Pozvali jsme ke spolupráci další dva soubory, všechno to jsou sokolové. A pak už se nedalo než hledat v české klasice, kde je zpěv a muzika a rozhodli jsme se pro Naše furianty," řekl Gondík. Herci už mají za sebou premiéru, učí se hlavně mluvit a dýchat, aby "utáhli" velkou scénu na jevišti historické budovy.
Slet také letos navázal na předválečnou tradici, kdy na výtvarné stránce akce spolupracovali významní výtvarníci své doby - Mikoláš Aleš, Max Švabinský nebo Alfons Mucha. Česká obec sokolská letos iniciovala vznik kolekce děl inspirovaných sokolskou tematikou. Dnes svá díla představili Jakub Špaňhel a Stanislav Diviš, další vytvořili Michal Cihlář či Aleš Najbrt.
Slet začne v neděli 1. července a potrvá do pátku 6. července.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.