Tip na akci
Premiéři s dvojníkem Masaryka otevřeli v Brně Re:publiku
26.05.2018 12:23 Aktualizováno 26.05. 15:39
Otevřením bran brněnského výstaviště začal v sobotu krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Kolona historických vozidel přivezla dvojníka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, před výstavištěm už čekal v sluneční výhni dav lidí, kteří se po otevření bran nahrnuli dovnitř.
Podle Lenky Němcové z Turistického informačního centra bylo v okamžiku zahájení u výstaviště 2500 lidí včetně několika stovek slavnostně nastoupených hasičů z celého Česka. Kolem 15.00 se v areálu pohybovalo asi 6000 lidí, pojmul by jich bez problémů i více.
Slavnostního zahájení se zúčastnili také premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš (ANO) a Peter Pellegrini. Podle politiků jsou vztahy obou zemí nadstandardní. Babiš je přirovnal k bývalým manželům, kteří spolu vycházejí lépe než před rozvodem. Soužití a mírové rozdělení Čechů a Slováků by mohlo sloužit jako příklad všem národům světa, řekl Pellegrini.
Slovenský premiér zmínil, že právě v Brně žije, studuje a pracuje mnoho Slováků. Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) může město hrát roli mostu mezi oběma státy. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) vyjádřil přání, aby festival Re:publika ukázal úspěchy Čechů a Slováků v uplynulých 100 letech. "Aby byli hlavně mladí hrdí na to, co se dokázalo," uvedl Šimek.
Festival spojuje umění, techniku, design, sport i zábavu. Má rozpočet 128 milionů korun a potrvá do 17. června, pořadatelé očekávají několik stovek tisíc návštěvníků.
Ještě před otevřením bran vystoupila před areálem například Ústřední hudba Armády ČR se souborem Ondráš, defilovaly čtyři stovky hasičských praporečníků a zazněly hymny obou zemí. Program uvnitř areálu potrvá až do večera, zazpívají například Tomáš Klus a Jana Kirschner.
Lidé se hned po otevření bran rozešli například do pavilonů věnovaných historii a současnosti sportu nebo do expozice Avant Garde plné designu. "Jde o jednu z největších nebo vůbec největší výstavu designu, která byla v Československu udělaná od výstavy soudobé kultury v roce 1928. Pavilon má 5500 metrů čtverečních," řekl ředitel Moravské galerie Jan Press. Uvnitř je třeba obří prolézačka v podobě Masarykovy hlavy od Maxima Velčovského.
Na prostranství pod věží výstaviště lidé najdou instalaci Krištofa Kintery Standarta. Výkonná turbína míří na vlajky na stožárech. Nejde však o standarty zemí a států, ale o prapory, které jednoduše vyjadřují důležité hodnoty - třeba lásku. V Re:lax zóně si zájemci mohou vyzkoušejí pět desítek sportů s historickým i současným vybavením. Navíc si prohlédnou mimořádné exponáty, třeba tretry olympioničky Dany Zátopkové. Večer je na programu světelná show.
Expozice a programy festivalu Re:publika jsou zdarma. Výjimkou je přidružená výstava devíti pláten Slovanské epopeje a plakátů Alfonse Muchy. Zpoplatněná jsou také jednotlivá představení přehlídky středoevropských baletních souborů, jedné z největších, které se v Česku dosud uskutečnily.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.