Město Karla IV.
Středověkou Prahu a život v ní přiblíží videomapping
01.12.2017 18:40
Další část expozice představující středověkou Prahu se otevře v sobotu v Domě U Zlatého prstenu na Starém Městě. Přibližuje podobu Prahy a život jejích obyvatel v lucemburské době. Pozornost je věnována hlavně zakladatelské činnosti císaře Karla IV. Diváci uvidí muzejní a archivní exponáty, ale také videomapping, který demonstruje stavební vývoj města ve 14. století.
Expozici ve středověkém domě u Staroměstského náměstí připravuje Muzeum hlavního města Prahy, které objekt spravuje od loňska. Předtím byl ve správě městské galerie, trpěl ale velmi malým zájmem návštěvníků. Mluvčí galerie Michaela Vrchotová řekla, že v letech 2013 až 2015 jej navštívilo za celý rok vždy jen mezi 5000 a 7000 návštěvníky.
Muzeum v domě loni v prosinci otevřelo expozici Praha Karla IV. - velkolepé staveniště Evropy. Do 28. srpna, kdy byla uzavřena, ji podle pořadatelů vidělo na 30 tisíc lidí. Nyní se otevírá druhá etapa a muzeum chce postupně zaplnit všechny prostory historického domu.
"Vstoupili jsme do města za jeho obyvateli a chtěli jsme přiblížit to, jak lidé ve středověkém městě žili. Vstoupili jsme do hotové expozice, nějak jsme ji dotvořili a zároveň jsme se snažili vyplnit prostor i vstupy do městského středověkého organismu," řekla dnes novinářům kurátorka muzea Pavla Státníková. "Vyprávíme návštěvníkovi o předchůdcích Karlova mostu, o brodech, ale i o samosprávě. Celá expozice končí vizualizací pražského opevnění, to bylo nedílnou součástí středověkého města a bez něj by nemohlo existovat," přiblížila expozici.
Exponáty, animace či vizualizace odrážejí dobové představy i zrealizované záměry císaře Karla IV., především velkolepý projekt výstavby Nového Města pražského. K ústředním exponátům expozice patří model pražského souměstí, Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan, a dvou královských hradů, Pražského hradu a Vyšehradu. Na něm se pomocí videomappingu demonstruje stavební a urbanistický rozvoj města v průběhu 14. století. Druhý videomapping představuje prostor dnešního Karlova náměstí ve 14. století.
Budováním expozice muzeum řeší i nedostatek svých výstavních prostor, prezentuje v ní své sbírky i archeologické nálezy. Podle dřívějších informací město do vybudování expozice investovalo 15 milionů korun.
Dům U Zlatého prstenu zdánlivě skryt poblíž Týnské uličky vznikl sjednocením dvou středověkých domů. Zachovala se část interiérů, včetně fragmentů pozdně gotických nástěnných maleb z 15. století. Zlatý prsten, typické domovní znamení, se stal součástí domovního portálu v 19. století.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.