Přes 900 skladeb
Třebíčské muzeum vydalo zpěvníky s písněmi Podhorácka
10.02.2016 15:00
Třebíčské Muzeum Vysočiny vydalo tři zpěvníky obsahující 934 většinou zapomenutých lidových písní z Podhorácka. Letité záznamy sběratelů lidových písní našli etnografové v brněnském archivu Etnologického ústavu Akademie věd ČR, některé další písně zaznamenali při svých pochůzkách po vsích. Pětiletá práce začíná mít první výsledky, řekla jedna z editorek Silva Smutná.
"Už si začínáme všímat, že písně, které jsou ve zpěvnících obsažené, se dostávají pomalu mezi lidi. Do svého repertoáru je přijímají především folklorní soubory," uvedla Smutná. Zpěvníky obsahují milostné písně, ale i písně rekrutské, vojenské, žertovné, pijácké a ukolébavky. Tak rozsáhlou sbírkou se podle Smutné může pochlubit málokterý region.
Myšlenka na vytvoření zpěvníků vznikla při sledování masopustních zvyků. Ukázalo se, že lidé v regionu neznají horácké a podhorácké písně. "Často zpívají písně z jiných oblastí, hlavně ze Slovácka," uvedla etnografka třebíčského muzea Eva Tomášová, která se na projektu podílela.
Muzeum postupně vydalo tři zpěvníky. První mapuje okolí Náměště nad Oslavou a Velké Bíteše, druhý Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko a Jemnicko. Nyní vydaný třetí díl je věnován oblasti Tišnova a Bystřice nad Pernštejnem. Čtvrtinu všech písní zaznamenala etnografka a rodačka z Kamenice u Jihlavy Františka Kyselková (1865 až 1951).
Vydání zpěvníků stálo přes 800 tisíc korun, projekt dotovalo ministerstvo kultury. Poslední díl vyšel v nákladu 700 kusů. Publikace s 512 stranami, doplněná fotografiemi, stojí 250 korun. Letos bude ještě vydán hudební záznam části písní na CD.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.