Košťata, lektvary i učebnice
Úspěšná výstava o světě Harryho Pottera je k vidění on-line
28.02.2018 11:30
Fanoušci nejznámějšího literárního čaroděje z celého světa si mohou na internetu prohlížet exponáty z končící veleúspěšné výstavy o světě z knih J. K. Rowlingové. Expozice "Harry Potter: Dějiny magie" se návštěvníkům Britské knihovny ve středu otevře naposledy, její část je ale už nyní dostupná na webu společnosti Google věnovanému kultuře a umění.
Dračí kosti, létající košťata, kotlíky na lektvary či učebnice magie se v areálu v londýnské čtvrti Bloomsbury vystavovaly pět měsíců a zhmotnění světa Harryho Pottera se stalo vůbec nejúspěšnější výstavou v historii Britské knihovny. Všechny dostupné lístky našly kupce a už několik týdnů před zahájením výstavy se jich prodalo 150 tisíc.
"Nikdy jsme v Britské knihovně nic takového nezažili," řekl deníku The Guardian hlavní kurátor Julian Harrison. "Tohle byla premiéra, každý den jsme měli fronty lidí zoufale toužících dostat se dovnitř. Z výrazů štěstí a údivu na jejich tvářích při příchodu bylo znát, že v naší knihovně do té doby nebyli," dodal.
Dnes dopoledne Google zpřístupnil digitální prohlídku sálů populární výstavy nebo fotografie jednotlivých exponátů včetně předmětů z osobního archivu Rowlingové. Prohlížet je zájemci mohou bezplatně a s popisky v šesti jazycích. Na webu je také například rozhovor s ilustrátorem Jimem Kayem, který za poslední čtyři roky vytvořil ilustrace k většině ságy o mladých čarodějích, a další obsah má postupně přibývat.
Manažer specializovaného webu společnosti Google pro Británii Suahir Khan uvedl, že projekt digitalizace výstavy byl v plánu dlouho před zahájením expozice loni v říjnu. Cílem je zpřístupnit poklady z výstavních síní celému světu, píše The Guardian.
Knihy o Harrym Potterovi jsou nejprodávanější románovou sérií všech dob. Sedm dílů vycházelo mezi lety 1997 a 2007 a po celém světě se prodalo více než 450 milionů výtisků. Přeloženy byly do osmi desítek jazyků včetně češtiny, ale třeba i do grónštiny a tibetštiny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.