Virtuální realita
V Brně připomínají průkopnickou výstavu počítačového umění
04.10.2017 21:15
V Brně po necelém půlstoletí zopakovali průkopnickou výstavu věnovanou umění generovanému počítačem. Stejně jako při prvotním uvedení v roce 1968, i tentokrát jde o technologicky unikátní počin. Výstava totiž využívá virtuální realitu. Lidé ji najdou v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí, ovšem jen poté, co si nasadí speciální brýle.
Vernisáž je ve čtvrtek, lidé si ale mohou netradiční expozici prohlédnout už od úterka. V pátek pak mají poslední možnost.
Původní výstava Computer Graphic připravená kurátorem Jiřím Valochem byla první prezentací umění tvořeného počítačem ve východním bloku a jednou z prvních na světě. Inženýři a vědci tehdy objevovali možnosti, které jim nová technika dávala. Psali programy, na jejichž základě počítače pracovaly, výsledky pak plottery přenášely na papír.
"Část umělecké veřejnosti proti takové tvorbě nejdříve ostře vystupovala, měli obavy, že stroje nahradí člověka i v poslední oblasti, kde dosud dominoval, tedy v umění. Tvůrci proto volili názvy jako artificiální umění nebo u nás v případě počítačem generované poezie označení parapoezie," uvedla spoluautorka výstavy Jana Horáková z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Aktuální výstavu Computer Graphic Re-visited vytvořil jako součást své diplomové práce student teorie interaktivních médií Jiří Mucha. Díky podpoře fakulty a dalších subjektů vytvořil virtuální kopii vstupního prostoru Domu umění, do kterého zasadil část z tehdy prezentovaných děl.
Po vstupu do galerie ovšem návštěvník vidí jen skříňku s brýlemi a projektor. Aby mohl vnímat díla, musí si nasadit brýle. Technologie mu pak umožní vnoření a pohyb ve virtuálním prostoru, ne jen samotné dívání. Výkonný počítač zajišťuje, že se obraz v brýlích přizpůsobuje pohybu člověka v reálném čase.
Výstava je součástí doprovodného programu mezinárodní konference HaPoC4 o historii a filozofii programování. Příští rok, kdy uplyne přesně 50 let od průkopnické brněnské expozice, bude její virtuální replika k vidění znovu a delší dobu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.