Tip na víkend
V Harrachově se sejdou sklářští mistři z celého Česka i Slovenska
17.05.2017 06:00
Do krkonošského střediska Harrachov na Semilsku se o víkendu sjedou sklářští mistři foukači z celého Česka i Slovenska. Tématem setkání, které se koná u příležitosti 305. výročí založení sklárny, bude venkovní skleněná plastika. Nejlepší práce ozdobí venkovní areál sklárny, návštěvníci je budou mít možnost obdivovat už o prázdninách.
Sklárna v Harrachově byla založena roku 1712 na jilemnickém panství hraběcího rodu Harrachů. Tradice výroby skla v Harrachově je ale podstatně starší, sklo se tam tavilo už na konci 15. století. Sklárnu v Harrachově na Novém Světě postavil Elias Müller. Harrachové ji převzali o půl století později a vlastnili ji až do roku 1943, kdy ji museli nuceně prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi. Po druhé světové válce se stala sklárna majetkem státu a v roce 1993 ji při privatizaci Crystalexu koupil dnešní majitel František Novosad a o pár let později ji otevřel turistům.
I v 21. století vyrábějí v Harrachově sklo tradičním způsobem, obnovili dokonce i výrobu křišťálových lustrů. Historická sklárna zaměstnává stovku lidí. V těžkých dobách krize v letech 2008 až 2010 jí pomohla právě orientace na turistiku. Investice do minipivovaru a pivních lázní a nabídka prohlídek turistům se ukázala jako šťastná volba, která v době hospodářské krize pomohla drahou sklářskou výrobu udržet. Příjmy z turistiky dnes tvoří téměř polovinu tržeb a zájem o sklárnu rok od roku stoupá. "Loni jsme přivítali rekordních 70 tisíc turistů," řekl Novosad.
Návštěvníci harrachovské sklárny budou moci v sobotu při práci sledovat nejen místní skláře, ale i jejich kolegy třeba ze skláren Moser, Preciosa, Ajeto, CKV Kamenický Šenov nebo RONA Lednické Rovne ze Slovenska. "Přijede kolem 30 sklářů, rozděleni budou do dvou skupin, první budou v huti pracovat od 09.00 do 13.00 a druhá parta od 13.00 do 17.00," řekl Novosad. Sklářští mistři se podle něj scházejí pravidelně, hostitelem je vždy jiná sklárna. V Harrachově byli naposledy před pěti lety.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.