Pocit bezpečí
V Kábulu otevřeli první kino pro celé rodiny
23.03.2017 09:00
Světlo zhasíná, sálem se nese vrčení promítacího přístroje a afghánské rodiny, uvelebené po dlouhé době v sedačkách kinosálu, se dělí o praženou kukuřici a sodovku a očima přitom na plátně hltají bollywoodské hvězdy. V afghánské metropoli sužované válkou bylo otevřeno kino určené pro návštěvy celých rodin. Tento ostrůvek zábavy vítají zejména ženy, které čas obvykle musejí trávit zavřené doma. Kino jim dává možnost dostat se s rodinou na veřejnost.
Ostatní kinosály ve městě jsou totiž vyhrazené mužům. Ti děj na plátně doprovázejí hvízdáním a zahaleni v cigaretovém a hašišovém oparu ho hlasitě komentují. Kino Galaxy zahájilo provoz minulý rok a naopak zakázalo v určitých hodinách vstup mužům bez doprovodu rodiny, aby ženy a děti uchránilo před obtěžováním, kouřem a nevhodným chováním.
"To bylo poprvé, co jsem byla kině. Jsem nadšená," říká pětadvacetiletá matka Zahrá Sozanová, která právě zhlédla americký horor Zhasni a zemřeš. Před šestnácti lety by něco takového bylo nemyslitelné. Kinosály byly tehdy poničeny během občanské války a režim hnutí Taliban jejich návštěvy zakazoval. Fronta před kinem Galaxy je připomínkou dřívějších časů, kdy afghánští muži, ženy a děti bez problémů navštěvovali kina, divadla a koncerty.
Hollywood i Bollywood
Lístek tu stojí 300 afghání (115 korun), což je šestkrát více než v ostatních kábulských kinech. Mnoho obyvatel hlavního města, kde bují nezaměstnanost, si jeho návštěvu nemůže dovolit. Tomu málu, co na vstup má, však poskytuje pocit bezpečí. "V Afghánistánu není příliš bezpečných míst, kam by ženy mohly vyrazit. Nemají to lehké a tady je to pro ně bezpečné," říká Zahřin manžel Hamíd. Samíra Sozanová, která do Galaxy přišla s bratrem, vypočítává veřejná místa, která mohou ženy navštěvovat: "Bowlingová herna, park oddechu a zoologická zahrada." A dodává: "Chození do kina není v souladu s místními zvyklostmi, ale z toho, co říkají ostatní, si nic neděláme. Je to jedno z mála míst, kde můžeme trávit čas s rodinou. Těžko si představit nějaké lepší."
Jeden z majitelů kina Abubakar Gharzai prozrazuje, že největší problém kina představuje pirátství a sledování filmů na internetu. Mnoho potenciálních diváků tak filmy zhlédne on-line dříve, než je uvede kino. Afghánské publikum upřednostňuje před domácí produkcí, skomírající kvůli čtyřem desítkám let válčení, filmy americké a indické, tedy Hollywood a Bollywood. "Oblíbené jsou horory," upozorňuje majitel kina,"Nejprve jsme je kvůli dětem nemohli promítat, ale poptávka je tak vysoká, že jsme je nakonec zařadili."
Vzhledem k tomu, že hnutí Taliban opětovně získává na vlivu a afghánská státní moc s ním vlekle bojuje, kino v kábulském obchodním centru hlídají ozbrojení policisté. Islamisté hollywoodskou i bollywoodskou produkci odsuzují jako vulgární a hříšnou. V posledních letech však žádné kábulské kino nenapadli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.