Havel, Winton i Kubišová
V Litoměřicích mají muzeum s otisky dlaní slavných lidí
26.05.2017 09:14
Osahat si otisky dlaní českých i světových osobností mohou lidé v Litoměřicích. Ve městě se dnes oficiálně otevřelo Muzeum Křišťálový dotek, které představuje ojedinělé otisky dlaní například prezidenta Václava Havla nebo zachránce židovských dětí sira Nicolase Wintona. Muzeum založil litoměřický sklář Jan Huňát se svým otcem.
Bubeník Ringo Starr, kapela Kiss, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo fotbalista Josef Masopust - ti všichni už otiskli dlaně pro křišťálové odlitky litoměřického skláře Jana Huňáta. Velká část jich je k vidění v zrekonstruovaných prostorách v centru Litoměřic. Budovu opravilo za necelé tři miliony korun město.
Tady jako první otiskla ruku zpěvačka Marta Kubišová, která současným koncertním turné končí svoji uměleckou kariéru. Podle svých slov si vytvořila ke sklu vztah v době, kdy čekala, zda bude moci jít studovat vysokou školu. "Netušila jsem, že tři roky uvíznu v poděbradských sklárnách. Se sklem mám svoje zkušenosti, ne že bych s ním něco dělala, maximálně mě nechali jednu sezonu malovat ty správné řezy," řekla.
Huňát se věnuje křišťálovým odlitkům devět let. Za tu dobu získal otisky politiků, umělců, spisovatelů či sportovců z Česka i zahraničí. Za nejcennější považuje odlitky dlaní prezidenta Václava Havla a Nicolase Wintona. V době, kdy otisk poskytnul, bylo Wintonovi 102. "Byl velice vitální. Přijeli jsme k němu, byl na zahrádce. Popíjeli jsme skotskou. Říkal, že minulý týden u něj byl Bill a pil stejnou skotskou. Byl to Bill Clinton," řekl Huňát.
Otisk dlaní zachránce židovských dětí se mu povedl až na pátý pokus. "Je to řemeslný problém. Máte tenké sklo uvnitř, protože tam je čočka, a široké na straně. Vy to musíte držet proti té mašině, valíte to a leštíte. A tím, jak ho opracováváte, tak ho zahříváte a ono hrozně rádo praská," vysvětlil Huňát.
Jeho snem je získat otisk papeže Františka. "Bylo by to krásné. Nejde o to tady mít vystaveného dalajlámu, nějakého patriarchu. Papež František, to je respekt," dodal Huňát.
Muzeum bude veřejnosti přístupné od pátku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.