Caudron G3
V Mladé Boleslavi pokřtili repliku letounu z roku 1913
08.10.2017 12:30
V mladoboleslavském leteckém muzeu Metoděje Vlacha byla pokřtěna replika francouzského letounu Caudron G3 z roku 1913, příprava její stavby trvala osm let. Jde o jednu ze dvou replik v Evropě, druhá je ve Francii. Veřejnost poprvé uvidí letoun ve vzduchu příští rok v červnu na Dobovém leteckém dnu v Mladé Boleslavi. Je třeba udělat ještě řadu testů, řekl předseda správní rady Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha Vladimír Handlík.
Akce byla určena především pro ty, kteří se na stavbě repliky podíleli a pro přátele létání. Silný vítr umožnil jen krátký rovný let. "Trošičku musíme doladit motor a musí se provést řada zkoušek," uvedl Handlík. Systém zalétávání a zkoušek je podle něj jasně předepsaný a nyní je splněno zhruba z poloviny. Po dokončení testů se bude letoun na akcích pro veřejnost objevovat pravidelně.
Replika poprvé vzlétla na mladoboleslavském letišti letos v září, na její výrobu Handlík pomyslel poprvé už v roce 1994, v němž s modelem letounu Caudron G3 vyhrál mistrovství světa v nizozemském Arnhemu a o rok později mistrovství Evropy v Polsku. Podklady pro výrobu získali technici z francouzských muzeí De Medon a Le Bourget, zakoupen byl také australský sedmiválcový hvězdicový motor Rotec 2800 o výkonu 110 koní.
Konstrukci letounu sestrojila brněnská dílna Petra Svobody, dokončení se věnovali Petr Tax a Petr Opěla v dílně leteckého muzea Metoděje Vlacha a také v dílnách v Praze, odborným poradcem byl člen nadačního fondu Emil Přádný. Motor instalovali Jiří Hybler a Petr Prskavec, taktéž členové nadačního fondu. Laminátové díly vyrobil Tomáš Souček. Na pracích se podílel i zkušební pilot Petr Handlík, který stroj také zalétal. Po dokončení letových zkoušek, které potrvají přibližně měsíc, na stroji budou moci létat i další piloti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.