Podle obličeje
VIDEO: Kniha, která sama rozhodne, zda si ji můžete přečíst
02.02.2015 14:00
Tak jako si každá hůlka najde svého kouzelníka, tato kniha si sama vybere, kdo ji bude číst, a to podle obličeje. Její obal je vybaven kamerou, která rozpoznává a skenuje obličej toho, kdo si knihu právě prohlíží. Kniha vás soudí podle vašeho "obalu" (výrazu ve tváři), a pokud vyhodnotí, že nevypadáte příliš nadšeně, zůstane zamčená. Odemkne se pouze v případě neutrálního výrazu.
Za tímto unikátem stojí nizozemské kreativní studio Moore, které sídlí v Amsterdamu. Týmu designérů se podařilo vytvořit obal knihy, který je vybaven zámkem a kamerou, jež snímá obličej toho, kdo se ke knize přiblíží. Obal, který vás soudí, tak je nazván tento projekt. Integrovaná kamera rozpoznává a skenuje obličej toho, kdo se chystá si knihu prohlédnout. Pomocný obrázek na přední části obalu pomáhá budoucímu čtenáři umístit obličej do optimální polohy (ústa, oči), aby kamera mohla lépe zachytit a vyhodnotit výraz v jeho tváři.
Pokud projevíte až příliš mnoho emocí nebo nedostatečné nadšení, zámek se prostě neodemkne. Je-li váš výraz neutrální, obličej na obalu zezelená, skener umožní otevření zámku a dovolí vám prohlédnout si knihu i zevnitř. "Naším cílem bylo vytvořit obal knihy, který je lidský a je vybaven hi-technologií," řekl Thijs Biersteker z firmy Moore pro Dezeen. Obal, který vás soudí, byl vytvořen jako prototyp v rámci soutěže Art Directors Clubu v Nizozemsku (ADC - takzvané sdružení kreativců).
Mezi další neobvyklé knihy patří například kuchařka Well done, kterou před jejím přečtením musíte upéct. Pokud to totiž neuděláte, budete v rukou držet jen prázdnou knihu. Obrázky a recepty se objeví až poté, co knihu zabalíte do alobalu a dáte ji péct do trouby při teplotě 100 stupňů Celsia na dobu přibližně 25 minut. Titul se skládá ze dvou částí. Ve velké knize, jsou čísla stránek a informace o autorovi receptu, druhou část tvoří malá brožura, která je vložena do té první a tvoří samo srdce knihy - recepty. V chorvatské agentuře Bruketa a Zinić tuto kuchařku navrhli pro potravinářskou společnost Podravka.
Americký tým vědců a designérů zase vytvořil takzvanou "pitnou knihu", což je vlastně kniha filtrů na vodu, které sníží počet bakterií v ní. Jde o kombinaci typografie, nanotechnologie a speciálně navrženého filtračního papíru. Na filtrech jsou navíc napsány různé rady a informace ohledně problémů s pitnou vodou. Na stránku se vejdou dva filtry. Shora jsou potištěny textem v angličtině, zatímco spodní strana je přeložena do příslušného místního jazyka, například do svahilštiny pro obyvatele Keni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.