Satira
Výstava ve Valencii: kovboj Rajoy či Trumpovo selfie s Putinem
07.02.2018 09:40
Spor katalánských separatistů se španělskou vládou, který vyvrcholil loni v říjnu převzetím přímé správy Katalánska Madridem, přivedl několik katalánských politiků do vězení a před soud. Obyvatelé autonomní oblasti Valencie, která sousedí s Katalánskem, ho nyní na pár týdnů pojali s humorem a satirou. Na výstavě ve městě Valencie jsou od uplynulého víkendu do poloviny března k vidění sochy, z nichž většina souvisí s katalánskou krizí. Informoval o tom katalánský deník La Vanguardia.
Výstavu takzvaných ninots (loutky, panenky), které jsou vyrobeny ze dřeva či papíru pro březnové valencijské slavnosti zvané Fallas, letos zcela ovládly postavy katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a španělského premiéra Mariana Rajoye. Na jedné z instalací jsou například zobrazeny společně ve stylu Divokého západu - postava rozzuřeného kovboje Rajoye šlape na záda klečícímu Puigdemontovi.
Z mrtvých vstal ve výtvarném pojetí obyvatel Valencie na výstavě i malíř původem z Katalánska Salvador Dalí či španělský diktátor Francisco Franco, jehož jméno někteří separatisté připomínali v posledních měsících a jehož vládu přirovnávali k postupu Madridu vůči Katalánsku.
Ze zahraničí si autoři loutek pro letošní oslavu, podobně jako loni, vybírali nejčastěji amerického prezidenta Donalda Trumpa. Někteří ho zobrazili jako rozesmátého supermana, který má místo zubů zeď se zapíchnutou mexickou vlajkou a na rukou přivázané výbušniny. Jiný autor zobrazil Trumpa po boku ruského prezidenta Vladimira Putina, jak si s šéfem Kremlu dělá "selfíčko".
Obyvatelé Valencie pojali humorně i svého premiéra. Předseda valencijské vlády Ximo Puig je zobrazen v pozici slavné sochy Augusta Rodina Myslitel a nad ním visí otázka, zda má jít cestou katalánských separatistů či zastánců španělské jednoty.
Satirické loutky se 15. března přesunou do ulic města Valencie, kde vypuknou oslavy Fallas. Vyvrcholením oslav bývá každoročně 19. březen, kdy se pozdě večer spálí všechny obří figuríny s výjimkou dvou, které porota označí za nejlepší v dospělé a dětské soutěži. Ty pak skončí v místním muzeu, které je věnováno historii slavností Fallas.
Původ tohoto svátku, pojmenovaného podle označení pro pochodeň ze staré valencijštiny, sahá do středověku. U jeho zrodu stáli zřejmě tesaři, kteří z odřezků a dalšího materiálu vyráběli nejrůznější figuríny. Oslavami vítali příchod jara. Slavnosti se konají před svátkem svatého Josefa, který je patronem tesařů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.