Změna trendu
Hadi jako domácí mazlíčci vyšli z módy
13.08.2017 18:45
Móda chovat hady v bytech už podle odborníků ze zoo v Česku trochu opadla. Novým trendem je ale "hraní si" s barevnými mutacemi nejedovatých druhů. Jako se šlechtí růže a jiřiny, tak se začaly šířit barevné mutace například škrtičů, tedy barevné zajímavosti u krajt i korálovek a dalších, a na to už vznikají fabriky, řekli mluvčí zoo Martin Vobruba a chovatel v zoo Jan Dohnal.
Podle herpetologů je zároveň ve světě stále větší zájem o špičkové expozice jedovatých hadů, podobných jako je dva roky fungující Království jedu v zoo v Plzni, které táhne stále více návštěvníků a pomáhá vzdělávat děti a mládež. Kvalitní expozice je podle Jana Dohnala také v Kentucky, dále v Londýně, ve švédském Götenburgu a také dánská zoo Randers Regnskov má několik terárií se zajímavými hady. Teď se začal hodně zabývat jedovatými hady i chorvatský Záhřeb, uvedl Dohnal.
"Módou je nyní křížit jeden druh. A jakmile se získá nějaká jiná barevná aberace, tedy odchylka, tak se je snaží dávat dohromady a z toho vypadávají nové a nové aberace," uvedl Dohnal. Ty se pak prodávají a licituje se o cenách, přitom jediným smyslem je zisk. "Je to divné. Tímto nešťastným bláznovstvím samozřejmě zanikají původní druhy, likvidujeme je. Rozhodně to nepodporujeme," řekl ošetřovatel zoo Miroslav Dohnal.
Chov hadů je podle něj náročný na znalosti, elektřinu a potravu, což stojí peníze. "U jedovatých hadů opadla dřívější móda ještě více, protože se jim mohou věnovat jen nadšenci. Je to studium, pozorování, chození a ježdění do přírody a šetření peněz na letenky, aby se mohlo vyjet za konkrétním druhem a tam ho studovat," uvedl.
Podle Jana Dohnala má jen několik institucí na světě chov jedovatých hadů tak rozvinutý jako Plzeň. Ředitel zoo věděl, že tím přiláká návštěvníky: "Chodí sem, zajímá je to a baví." Dohnal oceňuje expozici i kvůli tomu, že slouží ke vzdělávání dětí. "Jejich přístup může být pozitivní pro budoucnost hadů, která je důležitá," uvedl.
V plzeňském Království jedu je všech 12 terárií s jedovatými hady čtyř světadílů plných a zoo pouze střídá druhy. Expozice, mimořádně náročná na bezpečnost návštěvníků i chovatelů, stála tři miliony korun a v Česku žádná podobná není. Mezi více než 30 druhy nechybí čtyři nejjedovatější - kobra královská, mamba černá, taipan černohlavý a křovinář němý. Počátkem srpna se tam narodilo devět zmijí tureckých, čtyři kobry červené a sedm smrtonošů zmijích, vše první odchovy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.