Trend chovatelů
Holistické krmivo pro domácí mazlíčky je na vzestupu
26.03.2016 17:33
Zájem o kvalitní produkty na talíři se už, zdá se, v České republice pevně usadil. Dokazuje to zájem o nákup produktů s označením bio, nárůst lokálních, farmářských trhů a obchodů s organickými potravinami. Nyní ale můžeme pozorovat vzestup dalšího trendu, tentokráte u domácích mazlíčků. Zdá se totiž, že jídelníčky čtyřnohých přátel se začínají čím dál více podobat jejich majitelům. Hovoříme o trendu přírodních, organických a holistických krmiv, který dorazil už i do našich domácností.
V roce 2013 uskutečnil Institut potravinářských technologů (Institute of Food Technologists) průzkum mezi majiteli domácích zvířat. Dle výsledků považují čtyři z pěti dotázaných svého domácího mazlíčka za člena rodiny. A upravují tomu také priority při nákupu jejich potravy. Pro 79 procent z nich je to, co jedí jejich čtyřnozí kamarádi stejně důležité, jako to, co si na talíř naservírují oni sami. Není proto až tak velkým překvapením, že za posledních několik let vzrůstá celosvětově zájem o nákup bio, organických a holistických krmiv pro zvířata.
Bio a organické potraviny už i u nás zdomácněly. Co si ale pod pojmem holistické krmivo máme představit? Slovo holistické, znamení celostní a tomu odpovídá i jeho smysl. V případě potravy tak nestačí zvíře "pouze" zasytit. Krmivo má mít pozitivní vliv na celkový zdravotní stav a vitalitu psa. Kromě základních živin nabízí holistické krmivo látky, které napomáhají stimulovat obranné funkce organismu. Díky bylinkám se například posiluje imunitní systém zvířete. Další látky zase mohou vyjma běžných onemocnění, snížit také riziko projevu některých dědičně podmíněných vad a nemocí.
Z pohledu výrobců se jedná o návrat k přírodě, k pohledu na zvíře jako na divokou šelmu, jíž je vlastní určité prostředí. A proto má být i výživa přizpůsobena její přirozené stravě. Snahou je docílit opravdovosti nejen po stránce obsahu, ale také chuti a vůně. Základ proto tvoří vysoký podíl kvalitního a výživného masa, obsah zeleniny a ovoce společně s rýží, bramborami, batáty, prosem, ovsem či amaranthem. Krmivo obsahuje také velké množství bylinek, které podporují imunitu, trávení, chrání organismus. Naopak neobsahují vedlejší produkty živočišné či rostlinné výroby, a jsou prosty nevhodných obilovin jako je pšenice, kukuřice či sója. "Suroviny, ze kterých se holistické krmivo vyrábí jsou ty nejkvalitnější. Jsou přírodní, bez chemické konzervace, dochucovadel a barviv. Při výrobě prochází krmivo šetrným zpracováním, které zajistí u surovin zachování maxima živin, vitaminů a minerálů, stejně tak i chuti," popisuje hlavní výhody holistického krmiva Soňa Fialková, majitelka e-shopu s danými krmivy.
A jak se cenově pohybuje holistické krmivo? Cena za stejnou gramáž holistického krmiva a běžného krmiva se liší v řádech desítek až stovek korun dle výrobce, může se jednat o rozdíl až kolem 30 % ceny. Nejčastěji se cena holistického krmiva pohybuje kolem 120 Kč za 1 kg krmiva. Díky vysoké výživové hodnotě a pozitivnímu vlivu na zdraví psa se poměr cena/výkon majiteli může brzy dorovnat i v menších výdajích na veterináře. "Zaznamenáváme velký nárůst v oblibě holistických krmiv. Lidé zjišťují, že jejich psovi kvalitní krmivo nejen velmi chutná, ale i prospívá. Často se u psa vyřeší i různé alergie. Náklady na kvalitní holistickou stravu pro malá plemena se měsíčně pohybují v rozmezí 300 až 700 korun a tak pro většinu majitelů psů není problém psovi tuto kvalitní stravu dopřát," komentuje chování zákazníků Fialková.
Při samotném výběru platí, stejně jako u výběru potravin v supermarketu, pečlivě prostudovat obsah. Dbejte proto nejen na pěkný a lákavý obal, ale hlavně na složení. " V současnosti neexistuje žádná legislativa, která určuje výrobcům, která krmiva smí být označena jako holistická. Proto je nutné vždy pročíst složení krmiva a hledat reference na značku i výrobce" upozorňuje na problematiku Fialková.
Pokud se rozhodnete pro změnu krmiva, mějte na paměti, že přechod mezi jednotlivými granulemi by měl být postupný a trvat 2 až 3 týdny. Ideální je první týden nahradit 1/3 krmné dávky novým krmivem, druhý týden podávat nové krmivo v poměru 1:1 a třetí týden postupně původní krmivo zcela vynechat. Rychlý přechod může u citlivějších psů vyvolat průjem či jiné trávicí problémy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.