Vzdělávání
Interaktivní koutek v ostravské zoo představí hlasy zvířat
25.09.2017 17:15
V ostravské zoologické zahradě mají nový vzdělávací koutek, který návštěvníkům přiblíží hlasy zvířat. Slyšet mohou čtyři druhy žab a šestnáct druhů ptáků.
"Zachovalý přírodní charakter areálu ostravské zoologické zahrady je útočištěm mnoha druhů volně žijících živočichů, z nichž řada patří k vzácným a ohroženým druhům. Některé z nich lze v zoo často pozorovat, některé spíše 'jen' slyšet," připomněla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Zoo se proto rozhodla, že vybuduje nový interaktivní koutek, kde ukáže dvacet hlasů vybraných zástupců fauny, které pozorní návštěvníci mohou zaslechnout i přímo v areálu zoo.
"Koutek je tvořen zvukovým panelem s hlasy našich zvířat doplněný o informační cedulky k jednotlivým druhům. Jedná se o druhy, které se vyskytují v přírodě ČR a žijí volně rovněž v areálu zoo. Cílem projektu bylo zvýšit povědomí široké veřejnosti o ohrožených druzích naší fauny a naučit zájemce rozeznávat je zábavnou a interaktivní formou podle hlasových projevů, které jsou v terénu často jedinou možností identifikace," podotkla Nováková.
Připomněla, že právě vzdělávání a osvěta patří k posláním moderních zoologických zahrad. V zoo tak návštěvníci mohou vidět i množství informačních panelů nebo podobných interaktivních koutků. "Mají za cíl zprostředkovat poznání malým i velkým návštěvníkům zábavnou a interaktivní formou, například seznámit se se zvířecími vlastnostmi, naučit se větší vnímavosti ke svému okolí nebo se na chvilku přímo vžít do nějakého zvířete. Vedle prezentace exotické fauny, tedy zvířat chovaných v Zoo Ostrava, se v poslední době tyto výstupy zaměřují právě na poznání české fauny a flory a ochranu místní biodiverzity," doplnila mluvčí.
Ostravská zoologická zahrada loni oslavila 65 let od svého založení. Chová přes 400 druhů zvířat. V roce 2016 podruhé prolomila hranici půl milionu návštěvníků. Zavítalo do ní 509 336 lidí, což bylo zhruba o 19 tisíc více než o rok dříve. Zahrada tak patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v regionu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.