Liberecká zoo
Mláďata orlosupů mají poprvé dva chovné páry
16.04.2019 14:01 Aktualizováno 16.04. 13:43
Mládě ohroženého orlosupa bradatého mají letos v liberecké zoo oba chovné páry. Mladý pár se o ptáče stará poprvé. Informoval o tom kurátor dravých ptáků liberecké zoo Jan Hanel. "Tím je to pro nás letos výjimečné," uvedl. Mláďata od dvou párů se dosud v Liberci v jednom roce odchovat nepodařilo.
Mladý pár snesl vejce i v minulých letech a v jednom případě se ptáče už dokonce vylíhlo. "Nepřijali ho ale, museli jsme mládě odvézt do Rakouska náhradním rodičům," řekl kurátor. Letos se pár sedmiletých dravců o mládě stará, vylíhlo se před více než 40 dny. Skoro o tři týdny starší je druhé mládě, které má osvědčený a zkušený pár Božena a Verneriem zvaným Pišta.
Přirozený odchov je u tohoto druhu náročný, a tak ošetřovatelé oběma párům snesená vejce okamžitě odebrali a vložili do inkubátoru. Místo nich dali do hnízd napodobeninu, takzvaný podkladek. "V zoo jde o běžnou praxi, která nám pomáhá zvýšit šanci odchovu vzácných druhů dravých ptáků," uvedl Hanel.
U zkušeného páru nechali zoologové mládě vyklubat v líhni, prvních pět dní je krmili a pak vložili zpět do hnízda. U druhého páru zvolili jiný postup. "Vejce jsme z inkubátoru odebrali dva dny před předpokládaným líhnutím a mládě nechali vyklubat pod mladými nezkušenými orlosupy," řekl. Cílem bylo vyvolat u nich správné rodičovské pudy. Přestože mladý pár zpočátku nevěděl, jak správně ptáče krmit, nakonec to zvládl. "Jsem rád, že jsme nakonec nemuseli do tohoto procesu uměle zasahovat. Nejen pro tento pár dravců, ale i pro celou populaci orlosupů je nejcennější to, že získal zkušenosti a bude schopen úspěšných odchovů i v následujících letech," dodal Hanel.
Chov orlosupů patří mezi priority liberecké zoo. Tito dravci patří mezi ohrožené druhy, v Evropě žije maximálně 2100 jedinců, na světě jich je do deseti tisíc. Liberec se na projektu návratu orlosupa bradatého do přírody podílí už přes 20 let. Od počátku chovu v roce 1993 se v zahradě podařilo odchovat dvacet mláďat a 13 z nich bylo vypuštěno do volné přírody. Podle Hanela zatím zoo neví, zda letošní mláďata vypustí. "Zatím je to 50 na 50. Hrozně záleží na tom, jak bude v Evropském záchovném programu vycházet poměr pohlaví. Vždy je potřeba si nějaké ptáky nechat," dodal. Do volné přírody se mladí dravci vypouští kolem 100. dne od vylíhnutí. Orlosup je jeden z největších dravců - v rozpětí křídel měří 2,8 metru. Žije v horách a jako potrava mu slouží mršiny zvířat, hlavně kosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.