Blahodárné prostředí
Na střeše pražského magistrátu budou včelí úly
06.04.2016 06:02
Na střeše historické budovy pražského magistrátu budou včelí úly. Chovatel z Újezdu nad Lesy získá smlouvu na dobu neurčitou. Vyčleněno bude mít šest metrů čtverečních střechy. V Praze je řada netradičních míst, kde se mohou lidé se včelstvy setkat. Podle odborníků se medonosnému hmyzu v městském prostředí daří.
Šest úlů bude stát na střeše historické budovy směrem na Mariánské náměstí. Záměr posvětili i magistrátní památkáři a odborníci z Národního památkového ústavu, kteří trvali na tom, aby dřevěné úly barevně splývaly s nátěrem přilehlé fasády. Další podmínky neměli, vyplývá z rozhodnutí.
Včelíny v Praze stojí třeba v Milíčovském lese, Prokopském údolí, Divoké Šárce, Kamýku či v Hostivařském lesoparku. K vidění jsou včelí úly ale i na střeše obchodního centra či hotelu nebo v Botanické zahradě v Troji. Městské prostředí podle odborníků poskytuje včelám pestrou škálu zeleně a rostlin k opylování. Medonosný hmyz navíc není ohrožen pesticidy, jak tomu bývá v zemědělské krajině.
Zatímco mimo Prahu počty včelařů za posledních několik let vzrostly, v Praze pokračuje klesající trend. V roce 1995 bylo v hlavním městě po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5300 včelstev, předloni už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev. Za úbytek může kromě změny životního stylu Pražanů, kteří už ke včelaření tolik netíhnou, zastavování prostoru v okrajových částech metropole, kde dříve byly třeba zahrádky.
V celém Česku je asi 53 tisíc včelařů, kteří mají přes půl milionu včelstev, a v posledních letech jejich počty narůstaly. Ročně vyprodukují asi 8000 tun medu, jedno včelstvo mezi deseti a dvaceti kilogramy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.