Zjištění vědců
Neuvěřitelný objev: delfín vychoval mládě zcela jiného druhu
01.08.2019 06:10 Původní zpráva
Delfín skákavý adoptoval mládě elektry tmavé. V roce 2014 si vědci všimli, že matka delfína se nezvykle stará o dvě mláďata. Když tohle trio pečlivěji studovali v pobřežních vodách u Francouzské Polynésie, zjistili, že jedno z mláďat je zcela jiného druhu. Jde o vůbec první takový případ, který kdy vědci zaznamenali. Informoval o tom server National Geographic.
"Byli jsme nadšeni, když jsme se stali svědky tak vzácného fenoménu," řekla vedoucí pozorovacího týmu Pamela Carzonová z vědeckého institutu Groupe d'Étude des Mammifères Marins (GEMM) de Polynésie.
Adopce u zvířat ve volné přírodě je neobvyklá. Když už se vyskytuje, tak spíše jen u příbuzných členů stejného druhu. Samice delfínů jsou sice známé tím, že na nějaký čas mohou dočasně "ukrást" mládě jiného druhu, nicméně tohle je unikátní případ v tom, že mládě elektry se "nevlastní mámy" a celé delfíní skupiny drželo tři roky. Dokonce u ní zůstalo déle než její biologické mládě.
Samec elektry si za tu dobu v prostředí dalších třiceti delfínů osvojil jejich zvyky a plně se do jejich společenství integroval. "Elektra tmavá se chovala úplně stejně jako delfíni skákaví," potvrdila v červnu Carzonová ve své zprávě publikované v časopise Ethology.
Kromě pravidelného stýkání se s ostatními delfíny se samec elektry dokonce připojil k jejich zábavě - surfování na vlnách, jež se postupně naučil. Vědci navíc zpozorovali, že se svou nevlastní sestrou soupeřil o přízeň matky. Ta se tak starala o dvě mláďata, což je u delfínů vzácnost. Většinou se vždy starají jen o jednoho potomka. Nejspíš ji to však stálo i dost sil, neboť vědci ji dvakrát zpozorovali, jak kojí právě i adoptované mládě, i přesto, že mateřské mléko neprodukují snadno.
Až po třech letech společného soužití, v dubnu 2018, sirotek zmizel, což odpovídá době, kdy se delfíni stávají dospělými a svou matku opouští. Už tehdy ale byli nějakou dobu spolu sami dva, protože biologické mládě záhadně zmizelo zhruba ve věku jednoho a půl roku.
Kombinace osobnosti a vytrvalosti
Otázkou však zůstává, proč se samice delfína rozhodla kromě svého potomka starat také o zcela cizí druh mláděte. Vědci se domnívají, že mládě se objevilo ve správný čas, kdy se v matce čerstvě po porodu probudily silné mateřské instinkty.
Dalším faktorem pak mohla být osobnost delfína, který byl nejspíš vysoce tolerantní vůči potápěčům ve své oblasti. Její přátelský, bezstarostný postoj tak pravděpodobně sehrál klíčovou roli během osvojování. A v neposlední řadě musela i samotná elektra vykazovat známky velkého odhodlání a vytrvalosti ve snaze připojit se ke své nové rodině. "Ukazuje to, jak jsou mladí delfíni ve svém chování překvapivě flexibilní," uzavřela Carzonová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.