Záchranná stanice
Nové ekocentrum Huslík láká návštěvníky na exkurze
25.01.2016 11:54
Nové ekocentrum pro záchranu zraněných zvířat v Huslíku u Poděbrad na jaře dokončí interaktivní vzdělávací hřiště pro děti. Chystá se také pořádat exkurze pro veřejnost. Výstavba centra s kapacitou tisíc zvířat za 42 milionů korun byla dokončena loni na podzim, lidem se otevřelo koncem roku.
Do záchranné stanice se dostávají například živočichové sražení autem, zasažení elektrickým proudem, netopýři z pokácených stromů nebo ptáci, kteří narazili do prosklených ploch. Je zde veterinární ordinace, rentgen, místnost intenzivní péče, izolační místnost pro zvířata s přenosnou nemocí, voliéry a venkovní výběhy pro srnčí zvěř.
"Veřejnosti už to přístupné je, ale teď je zimní provoz, přece jen v těchto klimatických podmínkách zvířata potřebují více klidu," řekl zakladatel a vedoucí stanice Luboš Vaněk. Lidé si každý den kromě pondělí mohou přijít prohlédnout expozici zvířat, poslechnout přírodovědnou přednášku, zhlédnout film s ekologickou tematikou nebo navštívit knihovnu.
Pro děti stanice pořádá třeba rukodělné dílny. "Využívají to hodně také školy jako exkurze. Na jarní období to chceme rozšířit na skoro půldenní akce. Byla by tam procházka lužním lesem a vysvětlili bychom ekosystém, který ten lužní les skýtá," uvedl Vaněk.
Od jara budou moci děti využít také nové vzdělávací interaktivní hřiště, které se právě dokončuje. "Díky tomu, že jsme vysázeli staré odrůdy ovocných stromků, tak do budoucna chystáme udělat moštárnu a lidi si budou moct natrhat ovoce a budou si to tam moct hned moštovat. Máme v plánu udělat i pec na chleba," doplnil Vaněk. Lidé se zájmem o ptáky zde mohou v jarním a letním období sledovat jejich hnízdění z vybudované pozorovatelny.
Spolu s Nymburskem sahá působnost nové stanice na Jičínsko, Mladoboleslavsko, Kolínsko, do okolí Českého Brodu a částečně i do Prahy. Nejčastěji se do záchranné stanice dostávají ježci, veverky, poštolky, káňata a netopýři. K vidění je zde ale například také jezevec, daněk, vydra, čáp černý, orel mořský, krkavec nebo různé druhy sov.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.