Nová chovná skupina
Ostravská zoo čeká na příjezd dvou šimpanzích samců
12.04.2016 19:00
Ostravská zoologická zahrada čeká na příjezd dvou samců šimpanzů. Doplnit mají tři nové samice, které už se v zahradě od února zabydlují. V zoo by tak vznikla nová chovná skupina. Samci by do zahrady měli být převezeni během několika týdnů.
"Šimpanzí samice se velice dobře zabydlují. Zprvu byly k vidění pouze v těch vnitřních částech Pavilonu evoluce, ale poměrně záhy i v té expoziční části. S nadcházejícím příchodem teplých dní chovatelé přistoupili k tomu dalšímu kroku - seznámení s venkovní voliérou," uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková. Podle ní si samice i na venkovní výběh velmi dobře zvykly.
Šimpanzí samice do zoo přicestovaly ze zahrady v německém Lipsku - jde o devětatřicetiletou samici Ullu, sedmnáctiletou samici Annet a jedenáctiletou samici Karu.
"V tuto chvíli to vypadá, že samci budou dovezeni v nejbližších týdnech, jsou to dva sourozenci z francouzské zoologické zahrady. Zase samozřejmě bude otázkou, jak se budou sžívat, jak si budou zvykat na nové prostředí. Stěžejní bude seznamování se samicemi, protože to může být taky trošku dramatické," vysvětlila Nováková.
Samci budou po příjezdu od samic odděleni, aby si sami zvykli na nové prostředí. "Poté budou mít vizuální a akustický kontakt se samicemi přes mřížové dveře. Pokud budeme vidět, že nejsou nějak agresivní, tak samozřejmě přistoupíme i k tomu spojování," popsala Nováková.
Pokud by se vše dobře dařilo, je šance, že by se zahrada prvních mláďat mohla dočkat už v příštím roce. "Samice šimpanzů jsou v říji každý měsíc, jejich březost trvá zhruba osm měsíců," řekla Nováková.
Zoo se s koordinátorem chovu šimpanzů v evropských zahradách dohodla na dovozu nových zvířat proto, aby měla chovnou skupinu čistokrevných šimpanzů. Původní čtyři šimpanzí samice totiž jako kříženci neměly doporučení k dalšímu rozmnožování a byly z Ostravy přemístěny do lipské zoo.
Nové samice jsou nepříbuzné, pro rozmnožování by v současnosti byla nejvhodnější prostřední samice, která už navíc byla přítomna odchovu mláděte, a mohla by tudíž být dobrou matkou. "Jedna má téměř 40 let, což už je poměrně stará samice, nicméně má zkušenosti z odchovem, takže může fungovat jako taková pomocnice," uvedla Nováková. Nejmladší samice zatím zkušenosti nemá a podle mluvčí je vhodnější, aby byla březí až poté, kdy uvidí odchov mláděte. Podávala by se jí proto antikoncepce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.