Kogna smaragdový
Papouščí zahrada získala raritní opeřence z And
25.04.2018 17:35
Specializovaná papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na Vyškovsku rozšířila svůj chov o vzácné jihoamerické papoušky kogny smaragdové jižní. Zoo je získala od soukromých chovatelů a chová a vystavuje je údajně jako jediná zoo v Evropě, řekla ředitelka zařízení Hana Škrháková.
Kogny smaragdové žijí od jižní Chile a Argentiny až po Ohňovou zemi, jsou nejjižněji žijícími papoušky na světě. Obývají nehostinnou oblast And s oceánským podnebím, tedy s krátkými a chladnými léty, během kterých může i sněžit. Patří k vzácným druhům papoušků jihoamerického kontinentu. V zimě migrují více na sever a v tu dobu je možné papoušky pozorovat v hejnech až o 100 kusech. Hnízdí nejčastěji v prosinci. Samice snáší čtyři až sedm vajíček. Mohou dorůstat až do 30 centimetrů.
Kogna smaragdový jižní se poprvé objevil v Evropě v roce 1866 v londýnské zoologické zahradě, uvedla Škrháková v tiskové zprávě. V roce 1970 kogny chovaly v zoo v Anglii, později v Amsterodamu a Berlíně. Právě v berlínské zoo se v zajetí v roce 1972 podařil první odchov tohoto papouška, mláďata ale uhynula.
"V současné době jsme jedinou zoologickou zahradou v Evropě, která kogny smaragdové jižní chová a vystavuje v expozicích," uvedla ředitelka. Zoo pořídila šest těchto papoušků, své místo našli v pavilonu amazoňanů.
Zahradu tvoří 110 prostorných voliér, k vidění je asi 200 opeřenců v pěti desítkách druzích. Značnou část tvoří jihoameričtí papoušci, ale také papoušci z Austrálie či Afriky. Ročně zařízení navštíví přes 20 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.