Plodný rok v brněnské zoo. Narodilo se tu 200 mláďat

Relax
25. 12. 2017
Smečka vlků arktických se v brněnské zoo rozrostla o paterčata, jednoho samce a čtyři samice. Mláďata už mohou návštěvníci vidět v expozici.
Smečka vlků arktických se v brněnské zoo rozrostla o paterčata, jednoho samce a čtyři samice. Mláďata už mohou návštěvníci vidět v expozici.

V brněnské zoo se letos narodilo skoro 200 mláďat, nejvíc v březnu, nejméně v závěrečných měsících roku. Na svět přišla například dvojčata levharta cejlonského, tři mláďata rosomáků sibiřských, vylíhla se i kriticky ohrožená želva pavoukovitá. Řekl to vedoucí útvaru vnějších vztahů zahrady Michal Vaňáč.

Prvním letošním mládětem v brněnské zoo se stal kriticky ohrožený klokánek králíkovitý, který se narodil na konci ledna. Jde o drobného živočicha, bez ocasu měří asi 38 centimetrů. Jejich zvláštním znakem je chápavý ocas. Na rozdíl od klokanů, kteří používají svůj ocas k udržení rovnováhy, může klokánek pomocí ocasu sbírat a nosit různé předměty, například trávu do svého hnízda.

Na přelomu ledna a února se v zoo narodila i tři mláďata rosomáka sibiřského, což bylo podle chovatelů velkým překvapením, protože samice před porodem nejevila žádné známky březosti a následně mláďata v noře ve výběhu ukryla. "Tento druh rosomáků se nám narodil loni i letos, byli jsme první zoo v ČR, které se podařil odchov," uvedl Vaňáč.

Rozrostlo se i stádečko takinů indických, samička Chica přišla na svět ve druhé polovině února, v březnu se narodil sameček Hugo. Na konci března přišel na svět i lemur tmavý, v dubnu zase jelen milu nebo samička velblouda dvouhrbého.

Ve druhé polovině listopadu se v zoo narodila i dvojčata levhartů cejlonských. "Z levhartů máme obrovskou radost, podařilo se nám je rozmnožit po 17 letech," uvedl Vaňáč. Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, někdejším Cejlonu. Podle odhadů jich tam zbývá jen něco mezi 750 a 900, a poddruh je proto veden na červeném seznamu jako ohrožený.

Za úspěch Vaňáč považuje i vylíhnutí kriticky ohrožené želvy pavoukovité. Zoo chová jeden ze tří poddruhů této želvy, šlo o první odchov tohoto poddruhu v historii Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Na krmení zvířat za celý rok padla tuna ananasu, čtyři tuny banánů, tuna cibule nebo půl tuny hroznů. Šelmy si zase pochutnaly na 11 tunách hovězího masa, také na dvou tunách zvěřiny.

Zástupci zoo už dřív uvedli, že zahradu by letos opět mělo navštívit přes 300 tisíc lidí, ke konci října jich bylo 285 tisíc. Na podzim letos s návštěvností pomohli i lvi, ti se na konci srpna do Brna vrátili po 14 letech.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Zoo Brno

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné