Stopy člověka
Plzeňská zoo otevřela nové expozice: Středomoří a Amazonii
17.12.2014 15:30
Dvě nové expozice věnované Středomoří a Amazonii otevřela plzeňská zoologická zahrada. Nové pavilony, v nichž jsou kromě mnoha druhů rostlin k vidění drápkaté opičky, hadi či želvy, patří do dlouhodobějšího projektu zahrady Stopy člověka v přírodě. Na jednotlivých expozicích cyklus dokumentuje, jak se člověk v různých částech světa chová k přírodě, jak se jí přizpůsobuje, ničí ji, nebo naopak chrání.
"Snažili jsme se udělat co nejpestřejší kolekci zajímavých rostlin, doplněných plazy, několika druhy euroasijských suchozemských i vodních želv. Na jaře tam budou například největší a nejvzácnější zmije Evropy, zmije levantské a dále například zmije růžkaté," řekl o středomořském pavilonu ředitel zoo Jiří Trávníček. Hadi zatím nejsou vidět, protože zimují.
Podle jednoho z autorů expozice Tomáše Peše je Středozemí obrovským ohniskem biodiverzity. Expozice tak ukazuje ohrožené a v přírodě i vymizelé druhy rostlin. Krajinu typickou pro Maltu, Řecko, Španělsko či Itálii doplňují ve vápencových skalkách, na záhonech či v květnících desítky druhů rostlin. Roste tam oregano, šalvěj, vavřín, levandule, na tři desítky různých druhů máty a další rostliny. V akváriu plavou vzácné endemické druhy ryb z Itálie - ouklej a plotice benátská. Prosklený pavilon doplňují venkovní expozice, nyní na zimu neobydlené, a ukázka typického řeckého vinného sklípku. Pavilon připomíná také lidskou činnost, vinařství nebo gastronomii, která používá středomořské byliny a koření.
Pavilon Amazonie s asi desítkou vnitřních expozic je atraktivní zejména díky výběhům drápkatých opiček. Podle Trávníčka patří u návštěvníků k nejoblíbenějším zvířatům díky své velikosti, neustálé aktivitě, množství zvuků i zajímavé mimice. K vidění jsou tu tamaríni, kosmani či lvíčci. Žijí tam i jediné noční opice mirikiny a nejmenší opice na světě kosmani zakrslí. Kromě opic jsou v expozicích také stromoví dikobrazi kuandu a pásovci, výběhy postupně doplní také různé druhy hlodavců.
Dvojici pavilonů postavila zoo díky dotaci EU. Pavilon drápkatých opic stál 13,2 milionu korun, z toho 10,6 milionu byla dotace EU, středomořskou expozici postavila zoo za 11,6 milionu korun, dotace činila téměř 8,6 milionu korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.