Unikát v Česku
Plzeňská zoo získala nový druh filipínského varana
08.03.2016 15:08
Nový druh varana, který pochází z filipínského ostrova Mindanao, získala v únoru plzeňská zoologická zahrada. Varan, který nemá české jméno, je v ČR k vidění pouze v Plzni, v Evropě ho má asi deset zoologických zahrad. Plzeňská zoo chová varany od 60. let minulého století a vystřídalo se tu kolem dvaceti druhů. Nyní má asi deset druhů těchto ještěrů se štíhlým tělem, silnýma nohama a velmi dlouhým ocasem. Takovou kolekci nemá v Česku žádná jiná zahrada, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.
Nově získanému druhu by se mohlo podle něj česky říkat například varan Cumingův nebo mindanaoský. Na Filipínách žije jen na ostrově Mindanao a na několika přilehlých ostrůvcích. Podle hlavního zoologa zahrady Tomáše Jiráska pro ně sice není ještě žádný záchovný program, evropské zahrady je ale chovají a množí pro případ, že by se vzhledem k rapidnímu úbytku jejich přirozeného prostředí v jejich domovině stali ohroženým druhem.
"V dospělosti varan Cumingův dorůstá 150 centimetrů, někdy až 170 centimetrů, ale větší část připadá na ocas, který mu pomáhá stabilizovat se při lezení po stromech, po větvích a při plavání se stává takovým motorem," popsal Jirásek. Šedohnědý ještěr se žlutými skvrnami patří podle něj mezi větší varany. "Je to zvíře, které je na jedno posezení schopné sežrat většího králíka, takže je to poměrně predátor a na Filipínách takový král džungle," řekl. Plzeňský pár byl do ČR přivezen asi před devíti lety z chovu na indonéské farmě. V přírodě žijí v lesích v blízkostí vody, dobře a rádi plavou a loví drobné savce, ptáky a ryby.
"Varani jsou fantastická zvířata, jsou to ještěři, kteří se vyvíjeli miliony let k tomu, aby byli co nejlepší predátoři. Jsou to zvířata velice inteligentní, velice ohebná, mají dlouhý krk, dlouhý ocas, který dokážou ohnout a dostávají se na místa za kořistí, kam by se třeba jiná zvířata nedostala," popsal Jirásek. Jejich dlouhý rozeklaný jazyk dokáže na každé polovině zachytit a vyhodnotit větší počet pachových molekul, takže podle toho varan zjistí, kde je kořist a vydá se za ní, i když jí nevidí. Cítí ji až na několik kilometrů.
V Plzni jsou noví varani v tropickém pavilonu hned vedle největších varanů komodských a doplňují filipínskou expozici Talarak.
Plzeňská zoo zaznamenává pravidelné úspěchy v množení varanů - například varanů smaragdových nebo u antracitově černých varanů beccarii. V roce 2006 zaznamenala zoo světové prvenství v odchovu v prostředí zoologických zahrad u teprve nedávno popsaného varana modrého. Modří varani se do zoo dostali poté, co je celníci zabavili na letišti pašerákům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.