Problém
Pozor na parazity. Připravte své domácí mazlíčky na jaro
01.05.2016 05:51
Konečně tu je zase jaro, které všem přináší potřebnou energii a radost ze života. Probouzí se nejen ospalá příroda, lidé ve městech, ale také domácí zvířata. I ta jsou najednou živější a z bytových peciválů se stávají energií překypující šelmy - alespoň v městském parku nebo o víkendové procházce lesem. Aktivnější jsou ale také nebezpeční parazité, kteří poslední měsíce jen zdánlivě spali. Jejich hrozba je totiž povětšinou celoroční a během chladnějších dnů v roce si ji jen tolik nepřipouštíme.
Vnější i vnitřní parazité psů a koček jsou zkrátka nepříjemným celoročním problémem. Ale řešitelným, a s trochou disciplíny de facto problémem, kterému lze jednoduše zabránit. Stačí pouze pravidelná prevence vhodnými přípravky. Vždyť ani nám samotným se příliš nezamlouvá bodnutí komárem či vytahování přisátého klíštěte, tak proč stejným nepříjemnostem zbytečně vystavovat vašeho domácího mazlíčka? A to nemluvě ani o nebezpečných onemocněních, které mohou přisátí parazité na zvíře přenést.
Parazité - čím ohrožují domácí mazlíčky a jak na ně vyzrát?
Klíšťata, blechy, komáři, všenky a bodavé mouchy jsou nejčastější zástupci nebezpečných vnějších parazitů, kteří ohrožují zdraví našich psů a koček, ale i zdraví naše. Nebezpečí napadení klíštětem je díky vlivu globálního oteplování téměř neustálé - a to pro všechny. Nejúčinnější ochranou je zamezení jejich přisátí. I sebemenší narušení kůže totiž může způsobit komplikace nebo nákazu. Proto je důležité dbát při výběru přípravků na to, aby měly repelentní účinek, který zamezí přisátí klíštěte a přenosu některého z nebezpečných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida. Repelentní účinek mají jak vybrané obojky určené psům i kočkám, tak i tzv. spot-on přípravky pro psy. Záleží už pak jen na preferenci chovatele, zda upřednostňuje ochranu zvířete například až na 8 měsíců v roce nebo mu více vyhovuje pravidelná měsíční aplikace spot-onu, který může psa chránit i proti dalším parazitům.
O nic méně příjemným a stejně vytrvalým parazitem je blecha. Můžete ji objevit přímo v kožichu domácího mazlíčka. Ale vězte, že jste právě objevili asi pouze 5 % těchto vetřelců. Zbývajících 95 % blech je téměř okem neviditelných a vyčkávají ve svých vývojových stádiích na další etapu. A to klidně ve vašem obývacím pokoji v sedací soupravě, kam chodí odpočívat vaše kočičí madam. Kromě tohoto "estetického problému" je blecha nebezpečná zvířatům a lidem zejména tím, že je mezihostitelem vnitřního parazita tasemnice. K jejímu přenosu na dítě či dospělého pak už stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě, zvířete může rázem putovat i do těla lidského. Chovatelé by tedy při výběru vhodných přípravků proti vnějším parazitům měli myslet i na pravidelné odčervování alespoň jednou za 3 měsíce. S ochranou domácích mazlíčků by měli začít nejen včas podle kalendářního období, ale na vhodnou prevenci a ochranu s repelentním účinkem myslet již od prvních týdnů života štěněte či kotěte. I pro ně jsou totiž parazité velkou hrozbou, která může mít vliv na jejich další zdraví.
Přípravky, které odpuzují a hubí parazity, zajišťují domácím mazlíčkům dostatečnou ochranu
Nejdůležitější zásadou v ochraně domácích mazlíčků před parazity je pravidelnost. Kočku i psa před klíšťaty a blechami ochrání např. inovativní antiparazitární obojek Foresto. Stačí jej nasadit tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete, a až 8 měsíců bude pozvolna uvolňovat účinné látky, které psa a kočku spolehlivě ochrání před dospělými klíšťaty (odpuzují je a hubí), jejich larvami, nymfami a stejně tak blechami. Repelentní účinek obojku navíc zajistí, že klíšťata budou odpuzena ještě před tím, než se stihnou přisát. Toto je velmi důležité - nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění. Voděodolnost a bezzápachovost jsou dalšími vítanými vlastnostmi obojku, který můžete používat pro psy i kočky. Můžete ho použít jako ochranu u štěňat už od 7 týdnů a u koťat od 10 týdnů věku. Obava z uškrcení kočky je zbytečná, chytrý bezpečnostní systém obojku zajistí v případě nouze jeho uvolnění.
Preferují-li majitelé psů ochranu v podobě spot-on přípravků (kapka za krk), mohou se spolehnout na pipety Advantix. Ty jsou určené psům a zajistí jim ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a bodavými mouchami, léčí také napadnutí všenkami. Přidanou hodnotou Advantixu je zmíněný repelentní účinek, který klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodavým mouchám nedovolí, aby pronikli pod kůži zvířete. Podmínkou účinnosti proti klíšťatům a blechám je pravidelná aplikace každé 4 týdny, jedině tak bude ochrana plnohodnotná. Je důležité si uvědomit, že Advantix je určený pouze psům, kočky totiž netolerují účinnou látku permethrin.
Speciální ochranu pro kočky proti blechám a jejich larvám poskytuje pipeta Advantage. Její aplikace je velmi jednoduchá a stačí ji opakovat jednou za měsíc. Kočku před blechami nejen chrání, ale funguje i jako léčba při napadnutí blechami. Pipeta se může aplikovat jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami. Pipetu je možné aplikovat i koťatům od ukončeného 8 týdne i u březích a kojících koček.
K ochraně před parazity mohou také majitelé využít přípravky z řady Bolfo. Obojek ochrání psy po dobu až 5 měsíců a kočky po dobu až 4 měsíců proti blechám a 10 týdnů je bude taktéž účinně chránit před klíšťaty. Sprej poslouží k okamžitému hubení parazitů, můžete jej použít taktéž na okolí zvířete, což je vhodné zejména v případě likvidace blech v bytě.
Výše uvedení pomocníci v boji s parazity jsou veterinární léčivé přípravky a je možné je zakoupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami.
Další informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete také zde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.