Jihoafrická antilopa
Prvním letošním mládětem v Zoo Brno je samička buvolce běločelého
25.01.2019 20:06
Prvním letošním mládětem v brněnské zoo je samička buvolce běločelého, jde o středně velkou jihoafrickou antilopu. Zároveň jde o první odchov tohoto druhu na Mniší hoře, uvedl v tiskové zprávě mluvčí zoo Michal Vaňáč. Mláděti se daří dobře.
Zoo Brno chová buvolce běločelé od srpna 2016, kdy z Liberce do výběhu Safari dorazil i Mel, který se stal novým chovným samcem a je otcem nově narozené samičky. Samice Amali do Brna přicestovala v září 2017 z německého Safariparku Hodenhagen.
"Agnes, jak jsme malou antilopu pojmenovali, se narodila ve čtvrtek 17. ledna. Pro její matku to byl sice první porod, ale proběhl hladce a Amali si vede dobře i v péči o mládě, které je od první chvíle velmi aktivní. Agnes svou matku, která ji naviguje i hlasem pomocí bučení a bekání, všude následuje a všechno důkladně zkoumá. Společně už mají za sebou i několik krátkých návštěv odstavného výběhu," uvedl chovatel František Ptáček.
Stádo buvolců na konci roku 2018 doplnily ještě dvě samice z italské Zoom Torino. Pětice buvolců i s čerstvým přírůstkem je v současné době jediným zástupcem antilop na Mniší hoře.
Buvolci běločelí jsou jedním ze dvou poddruhů buvolce pestrého. Dosahují délky těla 140 až 160 centimetrů a výšky v kohoutku 85 až 100 centimetrů. Samci váží až 80 kilogramů, samice jsou drobnější. Obě pohlaví mají rohy, u samců jsou dlouhé až 50 centimetrů. Zvířata byla kvůli svému masu už před rokem 1900 na pokraji vyhubení, jejich ochrana a chov v zajetí však umožnila jejich návrat do původních lokalit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.