Vodní škůdce
Ryby jsou v létě náchylnější k nemocem. Kapry trápí parazit
11.07.2014 07:00 Rozhovor
Různým virovým a parazitárním onemocněním čelí ryby v našich rybnících po celý rok. Ovšem v letních měsících, kdy jsou teploty vysoké a navíc jsou ryby stále ještě oslabené po zimě, nastává období velmi příznivé pro šíření těchto škůdců. Který parazit v současné době trápí české ryby, zejména pak kapra, jenž je naší nejznámější rybou, řekla on-line deníku TÝDEN.CZ profesorka MVDr. Zdeňka Svobodová, DrSc., z laboratoře vodní toxikologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jaký je největší problém v současné době, co se týče nemocí ryb?
V současné době (konec června, červenec, srpen) je největším nebezpečím daktylogyróza plůdku kapra. Příčinou tohoto onemocnění je zástupce skupiny monogeneí Dactylogyrus vastator, který je velmi nebezpečným parazitem plůdku kapra do celkové délky těla šest centimetrů.
Jak se napadení tímto parazitem projevuje?
Dactylogyrus vastator cizopasí převážně na periferních koncích žaberních lístků, kde dochází k rozsáhlým změnám až k nekróze a odpadávání částí lístečků.
Jaký je důvod výskytu parazita na rybě?
K tomu, aby došlo k výskytu parazitárního onemocnění, musejí být splněny tři podmínky: přítomnost vnímavého druhu ryby, přítomnost parazita a prostředí, ve kterém infekce probíhá.
V jakých podmínkách se škůdci nejvíce daří?
Optimální teplota pro vývoj tohoto parazita je kolem 22 až 24°C, a proto se s ním setkáváme u plůdku kapra v teplejším ročním období. Úhyn plůdku kapra o celkové délce těla kolem čtyř centimetrů způsobuje sto čtyřicet až sto šedesát jedinců tohoto parazita.
Existuje prevence či obrana proti těmto parazitům?
Prevence spočívá především v zabránění přenosu parazitů do chovného prostředí, ať již s nemocnými rybami nebo přítokovou vodou s infekčními larvami. Znamená to v nejvyšší míře používat umělý výtěr ryb, při kterém je vyloučen kontakt generačních ryb s plůdkem, nepřesazovat do chovných nádrží napadené ryby a dbát na to, aby v obsádce rybníků byl zastoupen každý druh jednou věkovou kategorií. Přítoková voda pro plůdkové rybníky má být bez infekčních larev, a proto nemá být vedena z nádrží, ve kterých žijí stejné druhy ryb. Dalším významným preventivním opatřením, zejména při odchovu plůdku kapra, je zajistit v plůdkových rybnících dostatek přirozené potravy a plůdek přikrmovat kvalitním krmivem. Plůdek tak co nejdříve dosáhne celkové délky těla nad šest centimetrů, kdy se stává vůči monogeneím (především vůči druhu Dactylogyrus vastator) relativně odolnějším. Do té doby je potřeba také provádět pravidelnou kontrolu zdravotního stavu plůdku.
Jaké hrozí zdravotní komplikace v případě konzumace ryby napadené parazitem?
V případě infekce tržních kaprů tímto parazitem nehrozí při konzumaci ryb žádné zdravotní komplikace. Obecně v našich podmínkách nehrozí nebezpečí zdravotních komplikací u člověka při konzumaci ryb s parazitárními infekcemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.